Stádo šesti divokých hřebců pomůže na jižním Plzeňsku udržovat vegetaci. „Šestihlavá mládenecká skupina exmoorských divokých koní byla do prostoru bývalého vojenského cvičiště přivezena před měsícem z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Hřebci byli až dodnes zavřeni v bezpečné aklimatizační ohradě, kde si zvykali na nové prostředí. Spásáním zdejšího prostoru budou pomáhat udržovat unikátní biotop se zvláště chráněnými živočichy,“ vysvětlil starosta Dobřan Martin Sobotka s tím, že na Šlovickém vrchu žije třeba jedna z nejvzácnějších žab v republice, a sice kuňka žlutobřichá.

Z aklimatizační ohrady byli koně vypuštěni do třicetihektarové pastviny evropsky významné lokality Natura 2000. Starat se o ně bude město Dobřany. „Z nápadu pana starosty jsme byli nadšeni. Koně pomohou zlepšovat tuto přírodní památku a lidé zde budou moci poznávat vzácné druhy rostlin a živočichů. Jde o krásný výletní cíl a jedinečný projekt, který na žádné jiné přírodní památce, kterých je v Plzeňském kraji 119, nemáme,“ popsala radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová.

Na místo dorazily davy místních obyvatel, které si slavnostní akt nechtěly nechat ujít. „Pro rodiny s dětmi to bude určitě atraktivní místo. Dnes jsem přišla hlavně kvůli vnoučatům, která toužila divoké koně vidět,“ řekla Deníku obyvatelka Dobřan Bobina Malánová.