Soutěž o nejkrásnější vánoční perníček, který každoročně vyhlašuje Plzeňský Prazdroj, už má své vítěze. Letos se přihlásilo 51 účastníků. Porota rozhodovala ve třech kategoriích, udělila i speciální cenu, kterou získala Jana Buhlová.

Jana si předvánoční čas jen těžko dokáže představit bez pečení. Kromě klasického cukroví ale vytváří originální perníková díla.
Letos se jí pod rukama zrodil sedmdesáticentimetrový anděl.

Nápady přicházejí Janě průběžně. Zatímco v minulosti udělala například létající balon nebo plzeňskou vodárenskou věž, tentokrát zpodobnila nadpřirozenou bytost. „Lidé jsou k sobě mnohdy zlí a nechovají se hezky. Anděl jednak ke svátkům patří, jednak chrání lidský život,“ popsala pětačtyřicetiletá žena, jež bydlí v Křelovicích na severním Plzeňsku.

Na Andělce, jak svůj perníkový model pojmenovala, pracovala zhruba čtrnáct dní. „Každý den jsem musela udělat část, protože jednotlivé kousky, které jsou spojené cukrovou hmotou, se lepí postupně,“ vysvětlila. Nejdříve se Jana pustila do těla, jež je poskládané z malých srdcí. Až potom přišly na řadu křídla, ruce, hlava a obličej. „Opravdu jsem si nevymyslela jednoduchou věc. Díly jsou křehké, musela jsem být hodně opatrná,“ doplnila.

Její rodina už si za dobu, kdy se svému koníčku věnuje, zvykla perníčky během přípravy neujídat. Nedávno ovšem Janu navštívil její bratr, jenž nic netuše začal ochutnávat. „Já jsem ho osočila: Prosím tě, proč mi jíš ty vlasy? A on mi vtipně odpověděl: Zrovna jsem si říkal, že to máš nějaké tvrdé.“

Mnohé její výrobky udělají radost známým nebo kamarádům. „Většinou si je ale schovají. Říkají, že sníst je by byla škoda,“ řekla Jana. Malé i velké zdobené perníčky si poctivě ukládá také její maminka. „Vždycky je všechny vyndá z krabičky, vyzdobí si s nimi stůl a po svátcích je zase uklidí,“ uvedla autorka.

Podobně to bude mít Jana se svou Andělkou. Během práce si totiž dílo natolik oblíbila, že zůstane u ní doma. „Stála mě hodně úsilí. Navíc jsem ji trochu polidštila, protože jsem jí udělala obličej. Bude to vlastně taková moje kamarádka,“ uzavřela s úsměvem.