„Hlavní částí středověkých slavností je příběh, který nám napsal kamarád Ludvík Pouza. Vymyslel během jednoho večera úžasný scénář na povídku, která se zde sice nikdy nestala, ale nyní se stane. Oslovila jsem několik skupin historického šermu, se kterými se znám, a ty oslovily další. Nakonec jich přijelo poměrně hodně, z čehož máme radost,“ uvedla pořadatelka Blažena Votápková.

Vznik myšlenky byl poměrně jednoduchý, jak řekla další z pořadatelek Tereza Mašková: „Blaženka je blázen a podobnými akcemi žije, protože je členkou skupiny Kargen ze Staňkova. Proto si usmyslela, že středověké slavnosti v Zavlekově uděláme. Já jsem se k tomu přifařila a daly jsem to dohromady. Jsme nadšené, baví nás to.“

Kromě příběhu, jehož součástí byla i bitva, se na akci představili kováři, sokolník, řezbář, lučištníci a další. K vidění bylo i dobové ležení. „Pokud to půjde, tak bychom chtěli v této akci pokračovat i v dalších letech a ještě ji rozšiřovat, aby si to všichni užili,“ dodala Votápková.

Nápad se líbil i příchozím. „Jsem na tomhle místě poprvé a přiznám se, že jsem ani původně nevěděla kam jít, takže jsem následovala dav. Je to tady ale pěkné, určitě je to zase něco nového. Líbí se mi akce historicky zaměřené,“ řekla jedna z divaček Lenka Popelová.