Za vznikem organizace stojí dva milovníci koček, kteří jich od roku 2015 pomohli zachránit už 213. V současné době poskytuje pomoc opuštěným zvířatům dvanáct dobrovolníků. Na záchranné akce jezdí ve svém volném čase po celém kraji.

„Často se na nás obracejí lidé v invalidním důchodu nebo sociálně slabší rodiny, které nemají peníze na péči o zvířata,“ říká zakladatelka organizace Libuše Pelikánová. „V nedávné době jsme založili kastrační program, kterým chceme předejít tomu, aby se venkovní kočky nepřemnožily. Na vlastní náklady je tedy necháme vykastrovat a nakrmíme je,“ popisuje Pelikánová.

Jak dále uvádí, cílem organizace je pomoci lidem, kteří si buď pořídili domácího mazlíčka, nebo kteří ve svém okolí začali nějaká potulná zvířata krmit. To podle Pelikánové už řadě lidí pomohlo překonat pocit osamění.

„V praxi to funguje tak, že veterina pošle fakturu za kastraci rovnou nám místo rodině, která zvíře chová,“ uvádí Pelikánová.

Dobrovolníkům z Fousků dnes prý zvoní telefon i několikrát denně. „Lidé nás v poslední době kontaktují čím dál častěji s tím, že někde nalezli opuštěná zvířata. V létě jsme se třeba ujali osmnácti opuštěných kočiček najednou. Narodily se do rodiny, která na péči o tolik zvířat neměla dostatek financí,“ doplňuje Pelikánová.

Zatoulaná zvířata mohou lidé podpořit například na takzvaných fouskobazárcích, které organizace pořádá několikrát do roka.

„Lidé si na nich mohou zakoupit například knížky, kosmetiku nebo oblečení. Jsme moc vděčni, že dnes tolik lidí přispívá na dobrou věc,“ dodává zakladatelka organizace.