VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradiště uctí Husa. Přijede i herec Vydra

Hradiště - Kdysi tak obvyklá tradice pálení vater na počest mistra Jana Husa se vytrácí. V malém Hradišti, kde žije 27 obyvatel, ji však stále dodržují.

4.7.2014
SDÍLEJ:

Rozpálená vatraFoto: Pavlína Macelová

„Hranice už je připravená, stojí kousek za obcí, ve směru od Podmokel. Hlavní zásluhu na tom má Josef Krůta. Až se zítra setmí, sejdeme se tam. To už u nás tak nějak funguje samo a dorazí i řada přespolních," sdělil starosta Václav Chrz. Sjedou se rodáci z mnoha míst a mezi účastníky nebudou prý určitě chybět ani sousedé z Čilé i odjinud. „Říkáme, že u nás dávají lišky dobrou noc, a oni žijí ještě dál od centra. Jsme tu takoví zapadlí vlastenci," usmíval se Krůta. Vysvětlil také, že hranici, mimochodem pořádně vysokou, dávali dohromady pomalu a možná přes půlrok. „Zkrátka jak měl někdo odpadové dřevo, větve z prořezávek a podobně. Aspoň to pořádně vyschlo a snad nám mistr Jan shůry popřeje i počasím. Zavzpomínáme, navzájem si popovídáme a věřím, že i zazpíváme. Já sám v tom sice zrovna nevynikám, ale jsou tu šikovní lidé, třeba i moji příbuzní. Sestřenice se sem chystá z Prahy a bratranec dokonce přijede na koni. Bude se v jeho sedle toulat okolím s populárním hercem Václavem Vydrou. Oba jsou velcí koňáci, a tak tu zakončí den," uvedl Krůta.

Zvykem je, že společnost si pak slavnostní náladu ještě prodlouží a setkání završí posezením v místní hospůdce. „Musíme přece působit na mladé, aby ti tenhle zvyk udržovali," říkají.

Vatra vzplane i na návrší u kapličky sv. Vojtěcha nad Mýtem. Setkání organizují sokolové a zahájení je stanovené na 19. hodinu. „Po krátké vzpo- mínce na slavného Čecha, o níž se postará Jan Auinger, nebu-de chybět ani známá píseň Na břehu Rýna hranice vzplála. Společné posezení u ohně si účastníci chtějí užít a doufají, že v okolí letos uvidí i další pamětní ohně," informovala Mar- ta Skálová. „Dění jsme obnovili před třemi roky a mívalo komorní ráz. Letos bude poprvé možná s větší účastí veřejnosti," dodal Auinger. Místostarosta Mýta Pavel Kořen doplnil, že snahu místních sokolů o obnovení tradice vítají. Město se letos přidalo tím, že ji pomohlo prezentovat plakáty.

Autor: Božena Šopejstalová

4.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení