Po bok slavných jmen jako Kotěra, Gočár, Šípek či dalších ikon české architektury se možná časem zařadí i Jakub Hoffmann. Slušně našlápnuto už tímto směrem má. Mladý muž pocházející z Radnic, který završuje studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze, se totiž stal vítězem mezinárodní soutěže mladých architektů. Obstál v konkurenci soupeřů ze 45 univerzit nacházejících se v 25 zemích.

„Máme tři děti, ale jediný on si snad už od sedmé třídy šel cíleně za svým. Když se před pár lety hned napoprvé dostal na architekturu, výchovná porad- kyně z radnické ZŠ, paní Kelle-

rová, mu moc blahopřála k naplnění snu a vzpomínala, že tak vyhraněný postoj, jaký měl po celý druhý stupeň on, se hned tak nevidí," svěřila se Jakubova maminka.

„Už si přesně nevzpomínám v který okamžik jsem si řekl, že chci být architektem. Od- mala jsem měl k domům a jejich výstavbě poměrně blízko, tatínek je stavař. Asi to byla hlavní věc, která mě nějakým způsobem nasměrovala do toho, čemu se teď věnuji," dozvěděli jsme se od Jakuba.

Mohl byste trochu popsat cestu, jakou jste až dosud při získávání profesních znalostí ušel? Prý zahrnovala i zahraniční stáž, na níž se hned tak někdo nedostane; zač jí vděčíte…?

„Po základní škole jsem studoval technické lyceum na stavební půmyslovce v Plzni a odtud jsem se přihlásil na Fakultu Architektury ČVUT. Při studiu se snažím průběžně profesně vzdělávat a získávat znalosti z praxe, takže jsem během této doby pracoval v několika architektonických ateliérech v Praze. Půl roku jsem měl také příležitost studovat na Aalto University ve Finsku. Získal jsem tím srovnání s jiným způsobem vzdělávání a hlavně to ovlivnilo můj pohled na architekturu a navrhování obecně. Na stáž jsem se hlásil ve 3. ročníku a během 4. ročníku jsem stáž absolvoval. Předcházelo tomu složení testu z angličtiny. O tom, jestli se stáže zúčastním, rozhodovala školní komise, která zohledňovala právě výsledek testu a studijní výsledky."

Jste soutěžní typ?

„Soutěží jak českých tak i mezinárodních se snažím zúčastňovat pravidelně, baví mě konfrontovat svoje nápady a názory se svými kolegy a dostat tím nějaký kritický pohled na věci, které navrhuji. Zároveň beru soutěže jako do-brý způsob, jak se zviditelnit."

Pokud jde o mezinárodní soutěž mladých architektů, bylo zadání úzce definované, nebo poskytovalo větší volnost?

„Vítězný projekt vznikal jako semestrální práce na univerzitě ve Finsku. Dostal jsem zadání ohledně domu a jeho místností a pak navrhoval nejlepší a nejefektivnější formu. Inspirací mi byla především finská architektura a její minulost, ale také přírodní prostředí a lokálně používané materiály. Chtěl jsem zachovat určitý respekt k podmínkám, do kterých návrh umisťuji. Zadání bylo poměrně volné, byla nám nechaná velká volnost v tom, co navrhneme, ale museli jsme si umět zvolené řešení obhájit a zdůvodnit."

Jaké jste měl soupeře; byl ve finále boj tuhý?

„Soutěže se účastnilo 250 studentů ze 45 univerzit z 25 zemí. Do finále postoupilo 50 nejlepších a o vítězi rozhodla mezinárodní porota složená z 25 renomovaných architektů ze všech koutů světa. Ve finále jsem získal dva-advacet hlasů a druhý v pořadí dvacet, takže to bylo velmi vyrovnané.

Přibližte nám trochu předávání ceny, prosím.

Slavnostního večera s vyhlášením vítězů a předáváním cen (poz.: 10. února) se účastnila část členů poroty, rektoři některých českých univerzit, mnoho předních českých architektů a samozřejmě sponzoři soutěže. Cenu pro vítěze mi předával mimo jiné i Karel Schwarzenberg, italský architekt Paolo Piva nebo náměstek ministryně školství."

Jaké jsou Vaše cíle pro dohledný čas? Zláká Vás svět hned po dodělání školy, či se chcete nejdřív prosadit doma ?

„V nejbližší době chci hlavně úspěšně dokončit a obhájit diplomovou práci, která mě čeká v následujícím semestru. Po diplomce bych se už chtěl začít intenzivně věnovat praxi, ideálně si postupem času vybudovat vlastní architektonický ateliér. V cizině bych se samozřejmě rád prosadil také, ale na začátku hodlám pracovat hlavně v Čechách. Chtěl bych svojí prací pomoci měnit vztah Čechů k architektuře. Rád budu spolupracovat s jakýmkoliv klientem, protože chci ukázat, že architektura není jen pro bohaté, ale že spoluprací s architektem vznikají krásné a funkční domy pro kohokoli. Bohužel zatím převládá názor, že architekt je drahý a že klientovi vnucuje své nápady za každou cenu. Schopný architekt ale s klientem od začátku spolupracuje a pomáhá mu efektivně využít jeho prostředky. Tak potom vznikají domy, ve kterých se příjemně bydlí a přitom jsou mnohdy levnější než ty z katalogu."

Jste prý cílevědomý a k so- bě tvrdý, podle rodičů mu-síte pořád něco překonávat a sám si dokazovat…?

„Vždycky, když jsem měl nějaký cíl, šel jsem si za ním, dokud jsem ho nedosáhl. Rád přijímám výzvy a překonávám je, protože mi to dodává elán a motivaci do další práce. Navíc si myslím, že cílevědomost je v architektuře důležitá. Vždy je pro mě důležité, jak věci dopadnou a jak jsou do detailu dokončené. Myslím, že to je pak vizitkou dobře odvedené práce."