Už podvanácté bude krajská metropole hostit Bohemia Jazz Fest, hudební přehlídku, kterou organizuje světoznámý jazzový kytarista Rudy Linka. Do Plzně letos pozval Elmhurst College Band. „Chtěl jsem, aby na festivalu vystupoval velký jazzový orchestr z USA. Právě z této země jazz pochází a jeho zrod se datuje do stejného roku jako vznik naší republiky. Je to vlastně takový dárek k našim 100. narozeninám,“ říká Rudy Linka.

Po big bandu zahraje kytarista Mike Stern s trumpetistou Randym Breckerem. „Mike Stern dokáže, že jazz není muzika, kterou si někdo hraje v garáži jen pro pár vyvolených. Vždyť hrál třeba s Rolling Stones nebo s Milesem Davisem. Randy Brecker je skvělý trumpetista, který hrál snad se všemi známými hudebníky, a patří k muzikantům s největším počtem nahrávek na světě,“ představuje další účinkující.

Jazzový večer v Plzni začíná v 17:30 hodin a zahájí ho Miroslav Hloucal Quintet, v jejichž pojetí jazzu se mísí romská aranžmá s vlastními kompozicemi.

Vstup je zdarma. „Díky tomu můžeme lidem nabídnout něco, co třeba ani neznají. Mohou nezávazně přijít, na chvíli se zastavit a třeba zjistí, že se jim jazz líbí,“ vysvětluje Linka.

V Plzni na Bohemia Jazz Fest každý rok zavítá několik tisíc lidí. Celkově se návštěvnost festivalu pohybuje okolo osmdesáti tisíc posluchačů, a patří tak k největším jazzovým festivalům na světě.