Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kařezští umí třídit. Platí ale stejně

Rokycansko - Poplatky za svoz se v obci letos neměnily. Do budoucna však zastupitelé uvažují o nastavení spravedlivějšího řešení

3.3.2016
SDÍLEJ:

Ilistrační fotoFoto: Deník

Představitelé státu se zabývají myšlenkou na zdražení plateb za odpady, jejichž produkce prudce vzrůstá. Recykluje se málo a skládky se rychle plní!

Na momentální situaci jsme se zeptali ve dvou blízko sebe ležících místech, velikostně však odlišných. První z nich byl Kařez. „Platba občanů za odpady je daná místní vyhláškou a poplatek vyčíslený na 500 korun za osobu, v případě rekreantů za objekt. „Celé odpadové hospodářství nás ročně přijde zhruba na sedm set tisíc korun. Jako většina obcí ho dotujeme, protože od lidí se na místních poplatcích vybere asi polovina částky," sdělil starosta Václav Krofta. „Polygonu, sdružení svazu měst a obcí, které pro nás zmíněné hospodaření zajišťuje, platíme jednorázový poplatek. Podle výkazů, jež dostáváme, je ale jasné, že naši občané si už zvykli dost třídit. Problém ovšem vidíme v tom, že někdo při stejném místním poplatku produkuje odpadu více, jiný méně," poukázal Krofta. V zastupitelstvu proto chtějí intenzivně začít pracovat na možnostech nalezení spravedlivějšího řešení. Každý by si například podle svého mohl uzavřít dohodu na určitý počet svozů. Kařezští představitelé doufají, že opatření povede ke snížení objemu komunálního netříděného odpadu a pro obec by to znamenalo, že by takovou měrou odpadové hospodářství nedotovala.

Jinak je tomu v sousedním Zbirohu. Kromě toho, že je daleko větší, disponuje i vlastní skládkou, kam odpadky ukládají také jiní. Skládku mu ovšem spravuje vybraná společnost a vše je nastavené tak, aby se městu pokryly náklady na odpadové hospodaření. Je také stanovená základní povinnost uhradit 650 Kč za osobu, některé skupiny obyvatel ale mají úlevu (například děti). „Letos ani v dohledné době neuvažujeme o změně komunální odpadové vyhlášky. Pokud tedy poslanecká sněmovna nerozhodne jinak…," konstatoval starosta Milan Rusek. Dozvěděli jsme se rovněž, že podle propočtů má skládka v Chotětíně stačit zhruba do roku 2025. „Každopádně se ale snažíme šetřit místem. Zavedli jsme nově pytlový svoz plastových odpadů od rodinných domů a rekreačních objektů. Právě plasty totiž tvoří velikou část z objemu komunálního odpadu," informoval Rusek.

„V testovacím režimu, zahrnujícím určité oblasti, se svezlo pokaždé tak dvě stě až dvě stě padesát kilogramů plastů. Celoplošně se pytlovému svoru plastů chceme věnovat každou první středu v měsíci. Během měsíce února zatím akce vydala necelých pět set kilo plastů, ale věříme, že číslo bude stoupat, protože konečnou cifru dosud neznáme. Když to jde jinde, tak snad i ve Zbiroze," je přesvědčený o ´zelené´ ve prospěch záměru zbirožský starosta Milan Rusek.

Autor: Božena Šopejstalová

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení