Jako by se svlékala skoro do naha. Většina oltářů je odsunuta a čeká na odstrojení, zpovědnice se rozebírají a holé rámy obrazů čekají opřené o kostelní lavice. „Co jde odmontovat, se vozí do ateliérů k restaurování,“ poznamenává Lenka Langpaulová, jednatelka Agentury Jan Zrzavý, jež rekonstrukci zašťiťuje.

PRVNÍ RESTAURÁTORSKÁ LIGA

Na pracích se podílí více než 20 významných restaurátorů z celé republiky se zkušenostmi z rekonstrukcí na Pražském hradě či Velehradě. Celá oprava katedrály bude filmově zdokumentována a sestříhána do časosběrného dokumentu.

Na hlavním oltáři a také na oltáři v boční Šternberské kapli pracuje restaurátor David Blahout. „Odstrojím figurální části hlavního oltáře a poté se z něj sejme Plzeňská madona,“ naznačil průběh prací. Zatímco samotný oltář se bude restaurovat na místě, Madonu vyčistí specialisté v ateliéru. „Vzhledem k náboženské úctě, která se k ní chová, budou tyto práce minimalizovány jen na nejnutnějšíé rozsah,“ potvrzuje Plzeňské biskupství. Restaurátorské práce v kostele spolykají asi polovinu ceny za stomilionovou rekonstrukci katedrály.

Plzní prošel průvod Pilsen Pride.
Homosexuálové startují festival

CESTA KE ZVONŮM

Cesta na ochoz věže a vyhlídka zůstává jako jediná lidem dál otevřená. „Vznikne tu nová expozice věnovaná zvonům,“ poznamenal farář ve farnosti katedrály sv. Bartoloměje Emil Soukup. Interiér kostela získá také katedru biskupa, křtitelnici, vyhřívané lavice i toalety pro hosty koncertů.

KONEC I NAHLÍŽENÍ

Ačkoliv je katedrála zavřená už od června, ode dneška až do odvolání se do ní už nikdo nepodívá ani od mříže u vchodu. Podle manažerky projektu rekonstrukce Ivy Fictumové se totiž začíná se stavbou lešení v podkruchtí a ze vchodu se stává staveniště. „Kompletní rekonstrukce skončí v prosinci 2020,“ potvrdila Fictumová. Připouští ale, že v některých časových úsecích se alespoň část katedrály odkryje.

Kulturní dům Peklo
Plzeňské Peklo musí zavřít, je v havarijním stavu