Parta nadšenců do historie, která skanzen buduje už od roku 2007, pořídila kmeny stromů za přibližně 64 tisíc korun. Pomohla jim třicetitisícová dotace od Plzeňského kraje i výnos z nedávno pořádaného Dne oživlé historie a her.

Novodobé české Kelty nyní čeká spousta hodin práce s loupáním kmenů stromů a zpracovávání dřeva.

„Část dřeva použijeme na dostavbu panského domu, zbytek pak na palisády,“ říká František Vávra alias Bregon, místokrál Keltské divadelní společnosti Vousův kmen.

Panský dům je největší stavba v celém skanzenu. Obytná budova má doškovou střechu z rákosí a v současné době se pracuje na dostavbě obvodových stěn domu.

„Chceme se také pustit do brány, kterou hodláme vybudovat od základů úplně novou. S tou ale začneme nejdříve v příštím roce, letos budeme rádi, pokud se nám podaří stihnout práce na zmíněném panském domě,“ vysvětlil Bregon.

Jivjanský skanzen, který v obci nedaleko Velkého Malahova vybudovala a stále rozšiřuje skupina nadšenců, přibližuje život, bydlení a řemesla Keltů mladší doby železné.

Kromě panského domu v něm najdeme například sýpku, řemeslné dílny jako kolárnu a hrnčírnu, mohylu, svatyni či hradby ze dřeva a kamení.