Z popelnic po prodlouženém víkendu přetékal odpad. V úmorném horku navíc neskýtaly zrovna libou vůni. Popelářům, kteří se s tím museli vyrovnat, nikdo nezáviděl.

Jejich profese patří k těm, které počasí nešetří. V zimě mrznou, v lijácích křehnou, ale oblečení přece jen pomáhá. Proti zničujícímu horku však obranu nemají. Na stupátkách vozů křižujících rozpálené asfaltky, ovšem ani v kabinách před ním moc úniku není. Jak v zimě mysleli na teplo, teď chlapi konstatovali, že momentálně by docela chladna uvítali.

„Osvěžit se sprchováním mezi jednotlivými trasami v úvahu nepřipadá. Všichni raději koukají, aby měli co nejdříve hotovo," podotkl Ján Vaščák, který má svozy ve společnosti Rumpold-R na starosti. Navíc vidina, že po osvěžení se znovu vrátí k pocení nad popelnicemi, odrazuje. „Po zvládnutí denního plánu ale do sprch rádi okamžitě zamíří," podotkl Vaščák.

Také v kabinách popelářských automobilů to teď není žádný med. Některé z velkých nových vozů značky Mercedes a Mann už sice v kabinách klimatizaci mají, ale to pocítí jen řidič. Jenže zase oproti osádce, která po příjezdu na skládku má chvíli času na oddechnutí si ve stínu, než kontejner doputuje na místo určení a vyprázdní se, on je v permanenci pořád.

„Pitný režim je samozřejmostí. Na pracovišti mají k dispozici barely vody, kterou si mohou čepovat s sebou. Vycházíme posádkám vstříc také s úpravou pracovní doby. Pokud chtějí začít ráno o hodinu časněji a dříve pak také skončit, nikdo jim nebrání," dodal Vaščák.