VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kombajny na Rokycansku vyjely

Rokycansko - Do žní, zatím jen ječmenů, se pustili Kladrubští. U ostatních obilovin, stejně jako kolegové, vyčkají kvůli zralosti

10.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jana Vaníková

Kombajny už v některých místech vyjely. Na Rokycansku si ale většinou nějaký den ještě počkají.

„Jsme tu tak o deset dnů vždycky pozadu oproti Polabí, Šťáhlavsku či podobně," uvedl ředitel Příkosické zemědělské, a. s., Ladislav Vágner.

„S obilím tedy ještě vyčkáme, ale zahájili jsme seče jílku mnohokvětého a kostřavy. Pě- stujeme je na semeno, takže teď je už zapotřebí sklidit je rychle," informoval Vágner. Kvůli zmíněným sečím větší deště teď žádoucí nejsou. Jinak je ale vláhy hodně zapotřebí.

Předchozí veliká vedra sou- časné fázi vývoje obilí neprospívala. Zrno nezrálo ale schlo. „Je zapotřebí, aby sprchlo, to by zrání urychlilo," podotkl Vágner. Prudké lijáky ale na mysli neměl, přáním Příkosických je, aby tak v průběhu tří dnů spadlo aspoň 50 milimetrů vláhy. Pak by sluníčko zemědělcům zase mohlo přát. Po příští neděli, možná už o nacházejícím víkendu (záleží samozřejmě na počasí), by totiž rádi začali s kombajny brázdit lány. Na řadu nejdříve přijdou ječmeny.

Jinak jsou v plném proudu seče zeleného krmiva. Je sklizená tak třetina lučních porostů, čili po senáži se hospodáři pustili do otav. „Dodělali jsme seče směsek a pustili se podruhé do sekání jetelů," objasňoval Vágner.

Ani pro zemědělce ze Zbirožské, a. s., žně momentálně ještě aktuální nejsou. Také oni si musí chvíli počkat, než obilí dozraje. Oproti Příkosickým mají pole dokonce ještě výše položená. „Momentálně pokračujeme v hrachových senážích a začali jsme sekat nachový jetel, který pěstujeme na semena," sdělil šéf společnosti Jakub Červenka.

Kladrubská, a. s., už se do kosení obilí pustila. Začala tohle úterý. „K dnešku se zatím kombajny zvládly vypořádat s devadesáti hektary ozimého ječmene. Dosavadní výnos byl čtyři a půl tuny na hektar," informoval Deník agronom Václav Spurný. Větší deště by se ale nyní nehodili ani Klad-rubským, potřebují ječmeny dosekat. Poté počítají s menší přestávkou a pustí se do řepek, jarních pšenic a ječmenů.

Pokud jde o zelené krmivo, seče vojtěšek už ukončili a nyní v rámci možností daných počasím - suší otavy.

Autor: Božena Šopejstalová

10.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení