V Rokycanech není tentokrát o překvapení nouze. O post prvního radního bude znovu usilovat exstarosta Oldřich Kožíšek, který už v čele města v minulosti stál osm let. Nekandiduje však pod křídly sociální demokracie, jako tomu bývalo.

„Po roce 2010 jsem si pozastavil členství. Teď se mnou výbor městské organizace na kandidátku počítal, ale členská schůze rozhodla jinak. Máme demokracii, beru to. Když se pak ale ozvali jiní, jejichž snahy a postoje mi nejsou cizí, a navrhli, abych jako nestraník figuroval na jejich rokycanské kandidátce, přijal jsem," objasňoval Kožíšek.

Kývl hnutí ANO a bude dokonce zřejmě lídrem! „Při úterním oblastním jednání byl pro tuto roli doporučený," sdělil nám za uskupení Vladimír Kroc. „Chci zase pro své město intenzivně pracovat," vyjádřil se Kožíšek, „a také funkci starosty opět dát, co jí náleží. Jsem přesvědčený, že je třeba ji vykonávat naplno, zkrátka jako jediný úvazek, a nikoliv věnovat se další řídící funkci," doplnil.

Za ANO Kroc ještě Deník informoval, že hnutí v dalších místech Rokycanska asi kandidátky nepostaví. „Naši členové a registrovaní sympatizanti se ale na některých objeví coby nestraníci. „

Lídrem kandidátky ČSSD v Rokycanech je současný starosta Vladimír Šmolík. V závěru týdne Deníku sdělil, že zástupci strany zatím podepisují s vytipovanými lidmi kandidaturu. Nominování podle něj ještě hotové není. Dvojkou v pořadí byl ale měl být Stanislav Suda. Dozvěděli jsme se, že mezi oslovenými jsou také známí lékaři včetně ředitelky nemocnice Hany Perkové.

Tradičním politickým subjektem ve městě je rovněž ODS. „Máme ve svých řadách několik potenciálních lídrů ů na starostu. Vedle členů ODS budou v nominaci samozřejmě i nestraníci," konstatoval před pár dny Jan Šašek. Krajský zastupitel pak byl v tajné volbě naprostou většinou hlasů zvolený lídrem kandidátky. Členové strany se rozhodli dát prostor mladé generaci.

Pokračování v pondělním vydání ROkycanského deníku.