„Situaci ve zdevastovaných obcích na jižní Moravě a v Ústeckém kraji vnímáme jako velmi vážnou a věřte, že i když jsme někdy i stovky kilometrů daleko, není nám lhostejná. Zastupitelstvo Plzeňského kraje proto schválilo finanční pomoc postiženým lokalitám v celkové výši 3 miliony korun. A nad rámec toho věřím, že jsme udělali radost i některým maminkám s dětmi, když jsme jim nabídli možnost strávit pár dnů dovolené na Šumavě v našem krajském ubytovacím zařízení,“ doplnila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS).

Do Jihomoravského kraje poputuje 2,5 milionu korun pro obce na Břeclavsku a Hodonínsku a do Ústeckého kraje půl milionu korun na pomoc obcím Blatno, Stebno a Petrohrad.

Finanční podporu schválily ve středu i plzeňské obvody. Centrální obvod poskytne dohromady 750 tisíc korun. Částkou půl milionu korun bude podpořena finanční sbírka Jihomoravského kraje na pomoc obcím na Hodonínsku a Břeclavsku zničených tornádem, dalších 200 tisíc korun obdrží obec Stebno na Lounsku, kde meteorologický jev zvaný downburst poničil odhadem 40 procent místních nemovitostí. Zoologická zahrada Hodonín dostane od obvodu dar ve výši 50 tisíc korun.

V Nebílovských sadech pokračuje prodej trhaných třešní. Milovníci těchto sladkých plodů si je mohou zakoupit přímo v sadech tento týden a pozdnější odrůdy zřejmě i v týdnu příštím. Cena je 99 korun za kilogram. Na snímku Anna Dubská.
V Nebílovských sadech prodávají třešně. Úroda je slušná

„Rychlá pomoc je ta nejúčinnější, proto bylo na dnešní den svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, abychom poskytnutí finančního daru odsouhlasili. Finanční dar byl zastupiteli bez připomínek odhlasován,“ uvedli ve středu zástupci vedení Městského obvodu Plzeň 3.

Do Moravské Nové Vsi půjde dar 250 tisíc korun, který na návrh Rady schválilo zastupitelstvo městského obvodu Plzeň 4. „Chtěl bych vyjádřit obrovskou lítost nad tím, jaká katastrofa zasáhla jižní Moravu. Přemýšleli jsme, jaká pomoc by byla nejefektivnější a nejrychlejší. Nakonec jsme se rozhodli podpořit přímo městys Moravská Nová Ves, která patří mezi nejpostiženější obce. Již jsem hovořil s tamním starostou, který měl z naší pomoci radost. Náš dar městys využije na opravu tamní školy a školky,“ řekl starosta Tomáš Soukup (ANO).

„Věřím, že obce i jejich občané následky katastrofy snáze překonají právě díky darům, jako je ten náš. Nad rámec podpory z našeho rozpočtu podpoříme tamní obyvatele i individuálně,“ dodala místostarostka ÚMO Plzeň 4 Lenka Kočová (ODS).

V letošním roce bylo na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 nominováno 22 staveb. Nechybí ani Altán zlaté rybky z plzeňské zoo. Ten je koncipován jako oddechový, meditační a relaxační prostor. Uvnitř altánu naleznou návštěvníci ukázku tradičního chovu
Co se líbí vám? O titul stavby roku se uchází altán i tramvajová trať

Ve čtvrtek pak schválilo finanční podporu ve výši jeden milion korun také zastupitelstvo města Plzně. Peníze půjdou na konto veřejné sbírky Jihomoravského kraje, jenž ji za účelem pomoci daným obcím organizuje a který také bude o uvolnění peněz na konkrétní účely rozhodovat.

„Tady v Plzni si bohužel stále ještě pamatujeme vážné dopady povodní v roce 2002 a víme, že je důležitá jak bezprostřední, okamžitá pomoc při odstraňování následků škod, tak poté samozřejmě ta dlouhodobější. Škody na jižní Moravě jsou opravdu obrovské a každý příspěvek pomůže k návratu do normálního života v postižených obcích,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Milion korun krajská metropole uvolnila ze svého Fondu rezerv a rozvoje města Plzně.