„Vařit se prostě musí, i když je venku přes třicet. Jídla děláme podle plánu, kvůli teplu neomezujeme přípravu ničeho," ujistila Vlasta Vasková ze ZŠ Hrádek. V úvahu nepřipadá ani to, že by si kuchařky přivstaly a uvařily, dokud ještě není takové vedro. Je třeba mít jídlo čerstvé, hotové na čas plánovaného příchodu malých strávníků.

Od časného rána jsou v jídelně a také kuchyni okna dokořán, aby se vzduch pohyboval. „Máme tady sice instalovanou vzduchotechniku, která pomáhá, ale stejně… Protože je škola zateplená, když je horko, drží se u nás v kuchyni obzvlášť. V místě, kde se myje tmavé nádobí, čili hrnce, nejsou okna, jen vzduchotechnika. Tam je to teď opravdu ošklivé. Jinak se teď vaří jen v halenách, trika odpadla. Úžasné je, že ta moje děvčata se nejen snaží, ale ještě udržují náladu i mezi dětmi rozmrzelými z horka. Je to opravdu parta do nepohody," chválila vedoucí jídelny svůj vedrem dvojnásob strádající tým. Protože ve škole je zavedený celodenní pitný režim, náva- ly jsou v jídelně i mimo čas vydávání oběda, a to každou pře- stávku. Občerstvení je k mání pro všechny, ať už jde o strávníky či ne, a jeho zajištění mají na starosti rovněž kuchařky.

V mirošovské devítiletce je paradoxně, pokud ovšem nejsou v chodu spotřebiče, kuchyně nejchladnějším místem. „V zimě, protože kvůli vlhku je třeba pořád odvětrávat prostor, nosíme i vesty a mikiny. Teď pracujeme v krátkých rukávech a opravdu si užíváme teplíčka. Od horké páry z myčky je to tu chvílemi i jako v tropech," usmívala se vedoucí školní jídelny Blanka Nesnídalová.

„U nás v restauraci jde teď nejvíc na odbyt studená kuchyně, hlavně různé saláty, a domácí ledová limonáda. Je ale i řada dalších lidí, kteří si ani v tomhle horku neodpustí teplé pokrmy. Pořád jich tu přes den děláme dost," uvedla mezi čekáním na vyřízení objednávky hostů šéfová Iveta Vašíčková. „Kuchařka Růžena Tarachaničová zatím měla napilno. V rychlosti ale konstatovala: „Horko je v kuchyni hrozné, jsme vařené ve vlastní šťávě, a to máme v chodu vzduchotechniku." Okna raději přes den, když je takové vedro, neotevírají. „Kromě toho průvan zpocenému tělu zrovna dobře nedělá." dodala paní Růžena.