Otevřená ventilačka činžovního domu přilákala netopýry pohybující se ve vnitrobloku ulic Jagellonská, Škroupova, Americká, Resslova. Informoval o tom Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni.

Podle Makoně je výskyt netopýrů hvízdavých teď ale po celém městě, a to od historického jádra až po okrajové části, parky a zeleň. Plzeň je na hlavní tahové trase a odjakživa zastávkou pro stovky až tisíce těchto jinak užitečných a létajících savců. "Teplejší prostředí ve městě, spolu s pouličním osvětlením, hmyzem jakožto potravou a pěti řekami je pro migrující netopýry důležitou zastávkou. Proto větráte-li, jedete na dovolenou, nebudete doma, či máte otevřenou třeba jen větrážku, zcela určitě byste měli mít ve vlastním zájmu teď a minimálně po dobu následujících tří až čtyř týdnů v oknech síta proti hmyzu," sdělil zvířecí záchranář. Upozornil, že důležitá je totiž prevence než pak nákladné složité a drahé odstraňování následků. "Na tento problém upozorňujeme již několik let stále dokola, dnes dáváme výstrahu už pro celé území města, i když lokality, domy, budovy se každý rok notoricky opakují, majitelé či nájemníci jsou nepoučitelní," sdělil Makoň.

Dodal, že své o tom ví i pracovníci údržby budov plzeňského magistrátu, kteří ve středu museli kvůli necelým šesti desítkám netopýrů hvízdavých rozebrat téměř celou kancelář a odchytem strávili v několika lidech dvě docela krušné hodiny.

Obal CD s houslovým koncertem od Ermanna Wolf-Ferrariho.
Nahrávka Plzeňské filharmonie má nominaci na ocenění Opus Klassik