Závěrečné zkoušky ve Středním odborném učilišti zemědělském a lesnickém mají letos specifický ráz. Jsou zároveň posledními zkouškami v éře celé školy. Některé obory převezme Střední škola v Jeřabinové ulici, budova ale osiří.

Včera se glejty způsobilosti snažilo získat deset opravářů zemědělských strojů a tři mechanizátoři lesní výroby. „Dnes si s nimi místa vymění dva truhláři, tři farmáři a pět děvčat z oboru provoz služeb," informovala zástupkyně ředi- tele Milada Růžková. „Pro mě má celá událost trojnásob nostalgický přídech," dodala. „Ne- jen, že jsme se loučili se svěřenci, ale vlastně se všichni loučíme i se školou. Zároveň to pro mě znamená ukončení mé kantorské profese. Celý pracov- ní život jsem vlastně strávila v tomto učilišti. Je to smutné, ale nedá se nic dělat, rozhodnu- tí padlo," podotkla. Ještě hůře to vnímají další učitelé. S tím, jak ubývali žáci, jich sice postupně ubylo také, ale zbylí jisté místo nadále nemají.

„My teď končíme, měli bychom oslavovat, ale celkově je to vlastně smutné. Ve škole už se vyučilo takových lidí a najednou zemědělská a lesnická škola nebude. Dva obory sice přejdou jinam, ale to už není ono," hodnotil Michal Kolomazník poté, co před chvílí vstal z horké židle před komisí. Na prožité chvíle napětí pak zavzpomínal: „Zpočátku jsem byl strašně nervózní, až jsem zadrhával a pořádně ani nevnímal, co chtějí. Pak to ze mě trochu spadlo a já se rozpovídal." Další novopečený opravář zemědělských strojů Michal Slanec na téma zkoušek podotkl: „Z mého pohledu to bylo dobré. „Zpočátku jsem sice všechno sám neřekl. Pak jsem se ale uklidnil a na základě otázek, které mi dávali, požadované doplnil." „To já ani neměl strach ze zvládnutí předmětů, zato ze členů komise ano. Jak jich tam tak seděla celá řada…, hrůza!" konstatoval Jan Hanzl.

Petr Ledvinka kolegům naslouchal, ale do smíchu mu ještě nebylo. Teprve se totiž chystal na losování témat. „Jak se ta chvíle blíží, bojím se už otázek asi ze všeho. No, zatím možná až na ekonomiku, ta mi přijde nejlepší," zvažoval těsně před odchodem za komisaři. Dnes zkoušky pokračují.