VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídryně Realistů: Zákony ať posuzují lidé, kteří vědí, o čem rozhodují

Plzeň - /ROZHOVOR/ Jednou z žen, které se letos poprvé odhodlaly kandidovat do sněmovny, je krajská lídryně Realistů, bývalá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

17.10.2017
SDÍLEJ:

Jaroslava KunováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Co Vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do politiky a proč právě za Realisty?

Polovinu profesního života jsem strávila na  vedoucích místech ve zdravotnictví. Znám negativa i pozitiva českého zdravotnictví a domnívám se, i když bych byla jen jedna z 200 členů parlamentu, že bych mohla navrhovat nějaké změny, které by vedly ke zlepšení.  Také by bylo velice přínosné, aby předkládané zákony byly posuzovány lidmi, kteří mají představu, co změny v důsledku vyvolají. Musím říci, že dalším důvodem byl fakt, že mentorem strany Realisté je doktor Petr Robejšek , kterého si nesmírně vážím a je pro mě představitelem toho , jak by měl politik vypadat. 

V regionu jste známá především díky mnoha letům v čele Fakultní nemocnice. Váš odchod z funkce byl náhlý a říkalo se, že se o něj zasloužil ministr Chovanec poté, co byl v nemocnici operován a vyskytly se u něj po zákroku vážné komplikace. Vy jste se tehdy vyjádřila, že si je zčásti způsobil sám, protože nerespektoval doporučení lékařů.  Zanedlouho jste byla odvolána. Můžete s odstupem říct, co za vaším odvoláním bylo?

Na tuto otázku nechci odpovídat, abych nepoškodila představitele konkurenční strany, ale moje vina to nebyla. Ale byl to důvod mého odchodu z ČSSD. Myslím si, že takhle se nejedná s někým, kdo se svými kolegy postavil nemocnici na nohy .Postavili jsme mimo mnoha úprav dvě nádherné stavby , onkologii a gynekologii s porodnicí, které nemají srovnání v České republice a ani v Evropě. Teď se točí právě v Plzni seriál "Malé lásky", protože tam je takové prostředí a kvalitní personál. Při mém odchodu bylo na účtu nemocnice 1,3 mld. korun.

České zdravotnictví je obecně problém, s nímž si řada vlád neporadila. Znáte recept, jak mu pomoci, respektive co především byste chtěla v roli poslankyně v českém zdravotnictví změnit?

Zdravotnictví bylo a je ovlivňováno politicky, lobbisticky  a řada problémů vznikla akceptací  nařízení Evropské unie. Každá rozumná změna byla tímto systémem zadupána do země , až jsme došli až do současné situace. Nyní největším problémem je neutěšená personální situace. Zřizovatelé se před lety bránili redukci sítě zdravotnických zařízení a teď může k tomu dojít živelně z nedostatku personálu.

Krizi pak bude nutno řešit asi následujícím způsobem. V současné době je řada nových metod, které zkracují dobu hospitalizace, takže není třeba mít všechny obory v nemocnicích. Plánované výkony je možno realizovat ve vzdálenějších zdravotnických zařízeních, ale je nutno akutní péči ohrožující život zajistit tak, aby pacient nebyl ohrožen. 

Ale pokud jsme schopni nejtěžší případy -  infarkt, těžkou autonehodu, mrtvici dovézt do vzdáleného  specializovaného zařízení, což je pro něj zásadní,  jsme schopni dopravit i jednodušší případy.  Takže i akutní péče nižšího typu lze realizovat, když bude potřeba , ve vzdálenějším zařízení,  ale musí být posíleny převozní služby, rychlá záchranná služba, letecká záchranná služba . Takže nemocnice,  které systém personálně neudrží,  by se měly transformovat na internu a následnou péči, kde není zapotřebí tolik personálu. Rodiny by uvítaly, pokud by mohli dlouhodobě hospitalizovaného rodinného příslušníka navštěvovat v bližším zařízení.

Dále je nutno posílit finanční prostředky do zdravotnictví prostřednictvím platby za státního pojišťěnce , a  vrátit do zdravotnictví tolik peněz měřeno % HDP , o které bylo zdravotnictví připraveno v minulých letech tj.  1% HDP , což činí 50 mld. Kč . Tím by bylo možno zaplatit personál , hlavně v nemocnicích, odkud nám utíkají lékaři, sestry a další zaměstnanci. Dále je nutno kontrolovat, jak s penězi nakládají pojišťovny, odstranit rozdíly ve financování   ZZ  a další a další. V době krize je nutno zapomenout na stranické preference a spolupracovat, vždyť jde o zdraví.

Lidé z Plzeňského kraje se v průzkumu pro Deník vyjádřili, že jedním z největších problémů našeho regionu je přehnaně vysoký příliv zahraničních dělníků a s tím spojená rostoucí kriminalita? Co byste proti tomu navrhla udělat?

  Celý problém se zahraničními dělníky je naprosto nepochopitelný. V době , kdy byla vysoká nezaměstnanost , bylo možná vhodné přivést do české republiky cizí firmy, je otázkou, zdali ve všech případech to bylo pro Českou republiku výhodné a neměly se podpořit české firmy. Určitě ale nebylo vhodné podporovat logistická centra, ničit přírodu, cennou zemědělskou půdu, silnice a životní prostředí. Ale toto vše do doby, kdy byla nezaměstnanost mělo svůj účel ,proč ale v době , kdy nelze sehnat pracovníky, nadále podporujeme cizí firmy , aby pokračovaly v devastaci krajiny, proč nemají firmy podmínku, aby zajistily zázemí pro své pracovníky, aby se podílely na výstavbě silnic , na ochraně bezpečí českých občanů. Jak je zajištěno, až odejdou z republiky ,aby  uvedly půdu do původního stavu a nezbylo na České republice , jako se to stalo v mnoha porevolučních kauzách, že to zaplatí občané. 

Na dohled jsou parlamentní volby, ale už zanedlouho také prezidentské. Souhlasíte s tím, že hlavu státu si volí přímo občané a mělo by to tak zůstat? A koho vy osobně byste na Hrad ráda zvolila a proč?

Já bych zachovala přímou volbu prezidenta, pokud se týče osoby, máme vlastního kandidáta pana Hynka. 

Autor: Aleš Tolar

17.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mirošov, Čtrnáctka č.p. 215, Pracovní náplň: mytí bílého nádobí (v myčce), mytí černého nádobí, leštění příborů, loupání zeleniny, dodržování čistoty pracoviště, Požadujeme: min. základní vzdělání. Zkušenosti na obdobné pracovní pozici výhodou, Nabízíme: platové ohodnocení od 14.000,- Kč/měs., zázemí stabilní společnosti, personální strava zdarma, 20 dní dovolené, měsíční prémie dle spolehlivosti a odvedené práce, roční prémie, Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně na pracovišti: Kateřina Štěpánová, tel.: 606 630 730, e-mail: stepanova@rosso.cz. Pracoviště: Hotel *** restaurant na statku, Čtrnáctka, č.p. 215, 338 43 Mirošov 1. Informace: Kateřina Štěpánová, +420 724 853 944.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Holoubkov č. p. 1, Pracovní pozice: ELEKTROMECHANIK se zaměření na opravu CNC strojů, , Požadavky: vyučen, min.5 let praxe v oboru, platná Vyhl. č.50/1978 Sb. , Nabízíme: platové ohodnocení od 25.000,- do 27.000,- Kč/měs., Kontakt: Fišerová Věra, tel.: 371 406 201, 371 406 220, e-mail: vera.fiserova@weilercz.com. Pracoviště: Weiler holoubkov s.r.o., 338 01 Holoubkov. Informace: Věra Fišerová, +420 371 406 201.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 29 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Samostatný konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zbiroh, Sládkova č.p. 219, Náplň práce: Konstrukce speciálního nářadí - např. upínače, značky, přípravky apod., Požadujeme: VŠ/ÚSO technického směru se zaměřením na konstrukci nástrojů a přípravků pro zápustkové kování za tepla. Znalost práce s programy AUTOCAD, POWER POINT, MECHANICAL DEFESKOP, POWER SHAPE A POWER MILL. Znalost software pro zpracování programů obrábění na CNC strojích (obráběcí centrum a drátořez). Samostatnost při zpracování konstrukční a výrobní dokumentace pro výrobu nástrojů a přípravků pro zápustkové kování za tepla, včetně ostřihovacích a děrovacích nástrojů a přípravků. Jedná se zejména o zpracování modelů, elektrod, obráběcích programů. Praxe v oboru vítána a znalost NJ nebo AJ výhodou, Nabízíme: platové ohodnocení od 29.000,- Kč /měs., stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu, zajímavou a perspektivní práci, smlouvu na dobu neurčitou, odpovídající mzdové ohodnocení , Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobně na pracovišti (Po - Pá - 7.00-14.00): Prachařová Olga, tel.: 371 519 616, e-mail: o.pracharova@zbirovia.cz. Pracoviště: Zbirovia, a.s., Sládkova, č.p. 219, 338 08 Zbiroh. Informace: Olga Prachařová, +420 371 519 616.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 320 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný justiční stráže u Okresního soudu v Rokycanech. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rokycany, Jiráskova č.p. 67, Požadujeme: střední vzdělání s maturitní zkouškou, bezúhonnost, fyzickou, zdravotní a osobnostní způsobilost pro výkon služby, Nabízíme: platové ohodnocení dle zákona o služebním poměru č. 361/2003 Sb., v platném znění a nařízení vlády č. 410/2017 Sb., v platném znění (od 22.320,- bez praxe), ošatné, 6 týdnů dovolené, náborový příspěvek 100.000,- Kč, lékařskou péči, benefity z fondu kulturních a sociálních potřeb, závodní stravování, po 15 letech služebního poměru výsluhový příspěvek pro skončení služebního poměru, využívání vlastních rekreačních středisek v rámci České republiky a možnost výměnných rekreací ve Slovenské republice, Kontakt pro sdělení podrobnějších informací: Věznice Plzeň, Personální oddělení, Klatovská 202, 301 00 Plzeň, Tel: 377 660 380 (Mgr. Linda Foldová), e-mail: lfoldova@vez.plz.justice.cz,. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - pracoviště rokycany, Jiráskova, č.p. 67, 337 01 Rokycany 1. Informace: Linda Foldová, +420 377 660 380.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stupně vítězů obsadili tři rokycanští gymnazisté

Ilustrační foto

Břasy zaskočily Cheznovice

V pondělních novinách najdete přílohu CykloDENÍK

Západní Čechy - Jezdíte rádi na výlety na kole? Pak je příloha Deníku vhodná právě pro vás.

U Svinné roste 140 nových stromů

Svinná - Pod křídly spolku Vracíme stromy do přírody byla poblíž Svinné realizovaná výsadba 140 zimních dubů. 

PODÍVEJTE SE: Tomáš Klus zazpíval odsouzeným

Plzeň - Nevšední kulturní program čekal v pondělí na zhruba stovku odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest v borské věznici. 

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT