VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídryně Realistů: Zákony ať posuzují lidé, kteří vědí, o čem rozhodují

Plzeň - /ROZHOVOR/ Jednou z žen, které se letos poprvé odhodlaly kandidovat do sněmovny, je krajská lídryně Realistů, bývalá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

17.10.2017
SDÍLEJ:

Jaroslava KunováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Co Vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do politiky a proč právě za Realisty?

Polovinu profesního života jsem strávila na  vedoucích místech ve zdravotnictví. Znám negativa i pozitiva českého zdravotnictví a domnívám se, i když bych byla jen jedna z 200 členů parlamentu, že bych mohla navrhovat nějaké změny, které by vedly ke zlepšení.  Také by bylo velice přínosné, aby předkládané zákony byly posuzovány lidmi, kteří mají představu, co změny v důsledku vyvolají. Musím říci, že dalším důvodem byl fakt, že mentorem strany Realisté je doktor Petr Robejšek , kterého si nesmírně vážím a je pro mě představitelem toho , jak by měl politik vypadat. 

V regionu jste známá především díky mnoha letům v čele Fakultní nemocnice. Váš odchod z funkce byl náhlý a říkalo se, že se o něj zasloužil ministr Chovanec poté, co byl v nemocnici operován a vyskytly se u něj po zákroku vážné komplikace. Vy jste se tehdy vyjádřila, že si je zčásti způsobil sám, protože nerespektoval doporučení lékařů.  Zanedlouho jste byla odvolána. Můžete s odstupem říct, co za vaším odvoláním bylo?

Na tuto otázku nechci odpovídat, abych nepoškodila představitele konkurenční strany, ale moje vina to nebyla. Ale byl to důvod mého odchodu z ČSSD. Myslím si, že takhle se nejedná s někým, kdo se svými kolegy postavil nemocnici na nohy .Postavili jsme mimo mnoha úprav dvě nádherné stavby , onkologii a gynekologii s porodnicí, které nemají srovnání v České republice a ani v Evropě. Teď se točí právě v Plzni seriál "Malé lásky", protože tam je takové prostředí a kvalitní personál. Při mém odchodu bylo na účtu nemocnice 1,3 mld. korun.

České zdravotnictví je obecně problém, s nímž si řada vlád neporadila. Znáte recept, jak mu pomoci, respektive co především byste chtěla v roli poslankyně v českém zdravotnictví změnit?

Zdravotnictví bylo a je ovlivňováno politicky, lobbisticky  a řada problémů vznikla akceptací  nařízení Evropské unie. Každá rozumná změna byla tímto systémem zadupána do země , až jsme došli až do současné situace. Nyní největším problémem je neutěšená personální situace. Zřizovatelé se před lety bránili redukci sítě zdravotnických zařízení a teď může k tomu dojít živelně z nedostatku personálu.

Krizi pak bude nutno řešit asi následujícím způsobem. V současné době je řada nových metod, které zkracují dobu hospitalizace, takže není třeba mít všechny obory v nemocnicích. Plánované výkony je možno realizovat ve vzdálenějších zdravotnických zařízeních, ale je nutno akutní péči ohrožující život zajistit tak, aby pacient nebyl ohrožen. 

Ale pokud jsme schopni nejtěžší případy -  infarkt, těžkou autonehodu, mrtvici dovézt do vzdáleného  specializovaného zařízení, což je pro něj zásadní,  jsme schopni dopravit i jednodušší případy.  Takže i akutní péče nižšího typu lze realizovat, když bude potřeba , ve vzdálenějším zařízení,  ale musí být posíleny převozní služby, rychlá záchranná služba, letecká záchranná služba . Takže nemocnice,  které systém personálně neudrží,  by se měly transformovat na internu a následnou péči, kde není zapotřebí tolik personálu. Rodiny by uvítaly, pokud by mohli dlouhodobě hospitalizovaného rodinného příslušníka navštěvovat v bližším zařízení.

Dále je nutno posílit finanční prostředky do zdravotnictví prostřednictvím platby za státního pojišťěnce , a  vrátit do zdravotnictví tolik peněz měřeno % HDP , o které bylo zdravotnictví připraveno v minulých letech tj.  1% HDP , což činí 50 mld. Kč . Tím by bylo možno zaplatit personál , hlavně v nemocnicích, odkud nám utíkají lékaři, sestry a další zaměstnanci. Dále je nutno kontrolovat, jak s penězi nakládají pojišťovny, odstranit rozdíly ve financování   ZZ  a další a další. V době krize je nutno zapomenout na stranické preference a spolupracovat, vždyť jde o zdraví.

Lidé z Plzeňského kraje se v průzkumu pro Deník vyjádřili, že jedním z největších problémů našeho regionu je přehnaně vysoký příliv zahraničních dělníků a s tím spojená rostoucí kriminalita? Co byste proti tomu navrhla udělat?

  Celý problém se zahraničními dělníky je naprosto nepochopitelný. V době , kdy byla vysoká nezaměstnanost , bylo možná vhodné přivést do české republiky cizí firmy, je otázkou, zdali ve všech případech to bylo pro Českou republiku výhodné a neměly se podpořit české firmy. Určitě ale nebylo vhodné podporovat logistická centra, ničit přírodu, cennou zemědělskou půdu, silnice a životní prostředí. Ale toto vše do doby, kdy byla nezaměstnanost mělo svůj účel ,proč ale v době , kdy nelze sehnat pracovníky, nadále podporujeme cizí firmy , aby pokračovaly v devastaci krajiny, proč nemají firmy podmínku, aby zajistily zázemí pro své pracovníky, aby se podílely na výstavbě silnic , na ochraně bezpečí českých občanů. Jak je zajištěno, až odejdou z republiky ,aby  uvedly půdu do původního stavu a nezbylo na České republice , jako se to stalo v mnoha porevolučních kauzách, že to zaplatí občané. 

Na dohled jsou parlamentní volby, ale už zanedlouho také prezidentské. Souhlasíte s tím, že hlavu státu si volí přímo občané a mělo by to tak zůstat? A koho vy osobně byste na Hrad ráda zvolila a proč?

Já bych zachovala přímou volbu prezidenta, pokud se týče osoby, máme vlastního kandidáta pana Hynka. 

Autor: Aleš Tolar

17.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu dělník ve výrobě, obsluha strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pracoviště: Kotelská č.p. 1109, Rokycany., Požadavky: základní vzdělání , Nabízíme: platové ohodnocení od 16.000,- Kč do 19.000,- Kč/měs., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně na pracovišti: pí Osičková Milena, tel.: 371 733 312, 725 575 960, e-mail: sekret@euwe.cz. Pracoviště: Euwe eugen wexler čr, s.r.o., Kotelská, č.p. 1109, 337 01 Rokycany 1. Informace: Milena Osičková, +420 725 575 960.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Místo výkonu práce: Mýto, Plzeňská 601, Náplň práce: zajišťování montáže jedné operace na výrobní lince (elektro, umístění polic, vnitřní výbava, zakrytování výparníků, montáž čidel nebo setavení nábytku), Požadujeme: vzdělání - úplné střední odborné s maturitou, Nabízíme: platové ohodnocení od 16.000,- do 22.000,- Kč/měs., dovolená navíc, dotované stravování, svozový autobus zdarma, První kontakt: Petra Klímová tel.: 602 535 437, e-mailem: petra.klimova@adecco.com, nebo osobně - Po-Pá 8.00-17.00 na pracovišti ADECCO v Plzni, Dřevěná 345/8. Pracoviště: Adecco spol.s r.o./mýto carrier, Plzeňská, č.p. 601, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Petra Klímová, +420 602 535 437.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci Inseminační technik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kladruby 81, Požadujeme: samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost a týmovou spolupráci. Praxe v živočišné výrobě výhodou., Nabízíme: platové ohodnocení od 20.000,- do 33.000,- Kč/měs., příspěvek na stravování a na dopravu na pracoviště. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. , Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně v sídle společnosti Po-Pá 6.00-14.30: Pertl Milan, tel.: 371 796 700, e-mail: integro.as@tiscali.cz. Pracoviště: I n t e g r o a. s., 338 08 Zbiroh. Informace: Milan Pertl, +420 371 796 700.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 27 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) hutník ocelář - tavič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Hrádek u Rokycan, Rokycanská 204, Náplň práce: obsluha pece při tavení, oprava a údržba odpichu, měření, úklid, Požadujeme: vzdělání základní nebo nižší střední odborné nebo vyšší , Nabízíme: finanční ohodnocení od 27.000,- Kč/měs., příspěvek na penzijní nebo životní pojištění 500,- Kč/měs., + 3 dny dovolené, bonus za odpracované plánované směny, příplatky, závodní stravování, odměny za odpracované roky, pracovní poměr s možností prodloužení, Kontakt osobně Po-Pá od 6,00 hod do 14,30 hod: Honzíková Pavla, tel.: 371 765 719, 371 765 736, e-mail: honzikova.pavla@steel-holding.cz. Pracoviště: Válcovny trub chomutov, a.s./ hrádek, Rokycanská, č.p. 204, 338 42 Hrádek u Rokycan. Informace: Pavla Honzíková, +420 371 765 736,371 765 719.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zbirožští odhalili provinilce

Kontrolovaným policejní mluvčí předávala tabulku vypovídající o času potřebném pro vymizení alkoholu z krve.

Policisté bojovali proti alkoholu za volantem

Fotbalisté Rokycan začínají s Dejmkem

Rokycany – Po úterním startu přípravného období (Mýto, Volduchy, atd.) ve středu zahájí tréninky muži FC Rokycany.

VIDEO: Ke stovce psů v bytě chovatelka zavírala svého postiženého syna

Plzeň - Podle informací Deníku může mít žena i další množírnu v ČR.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Zloděj využil otevřeného okna

Hrádek – Otevřeným oknem se dostal v sobotu odpoledne do bytu v Hrádku zloděj a sebral tu věci za několik tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT