VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídryně Realistů: Zákony ať posuzují lidé, kteří vědí, o čem rozhodují

Plzeň - /ROZHOVOR/ Jednou z žen, které se letos poprvé odhodlaly kandidovat do sněmovny, je krajská lídryně Realistů, bývalá ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

17.10.2017
SDÍLEJ:

Jaroslava KunováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Co Vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do politiky a proč právě za Realisty?

Polovinu profesního života jsem strávila na  vedoucích místech ve zdravotnictví. Znám negativa i pozitiva českého zdravotnictví a domnívám se, i když bych byla jen jedna z 200 členů parlamentu, že bych mohla navrhovat nějaké změny, které by vedly ke zlepšení.  Také by bylo velice přínosné, aby předkládané zákony byly posuzovány lidmi, kteří mají představu, co změny v důsledku vyvolají. Musím říci, že dalším důvodem byl fakt, že mentorem strany Realisté je doktor Petr Robejšek , kterého si nesmírně vážím a je pro mě představitelem toho , jak by měl politik vypadat. 

V regionu jste známá především díky mnoha letům v čele Fakultní nemocnice. Váš odchod z funkce byl náhlý a říkalo se, že se o něj zasloužil ministr Chovanec poté, co byl v nemocnici operován a vyskytly se u něj po zákroku vážné komplikace. Vy jste se tehdy vyjádřila, že si je zčásti způsobil sám, protože nerespektoval doporučení lékařů.  Zanedlouho jste byla odvolána. Můžete s odstupem říct, co za vaším odvoláním bylo?

Na tuto otázku nechci odpovídat, abych nepoškodila představitele konkurenční strany, ale moje vina to nebyla. Ale byl to důvod mého odchodu z ČSSD. Myslím si, že takhle se nejedná s někým, kdo se svými kolegy postavil nemocnici na nohy .Postavili jsme mimo mnoha úprav dvě nádherné stavby , onkologii a gynekologii s porodnicí, které nemají srovnání v České republice a ani v Evropě. Teď se točí právě v Plzni seriál "Malé lásky", protože tam je takové prostředí a kvalitní personál. Při mém odchodu bylo na účtu nemocnice 1,3 mld. korun.

České zdravotnictví je obecně problém, s nímž si řada vlád neporadila. Znáte recept, jak mu pomoci, respektive co především byste chtěla v roli poslankyně v českém zdravotnictví změnit?

Zdravotnictví bylo a je ovlivňováno politicky, lobbisticky  a řada problémů vznikla akceptací  nařízení Evropské unie. Každá rozumná změna byla tímto systémem zadupána do země , až jsme došli až do současné situace. Nyní největším problémem je neutěšená personální situace. Zřizovatelé se před lety bránili redukci sítě zdravotnických zařízení a teď může k tomu dojít živelně z nedostatku personálu.

Krizi pak bude nutno řešit asi následujícím způsobem. V současné době je řada nových metod, které zkracují dobu hospitalizace, takže není třeba mít všechny obory v nemocnicích. Plánované výkony je možno realizovat ve vzdálenějších zdravotnických zařízeních, ale je nutno akutní péči ohrožující život zajistit tak, aby pacient nebyl ohrožen. 

Ale pokud jsme schopni nejtěžší případy -  infarkt, těžkou autonehodu, mrtvici dovézt do vzdáleného  specializovaného zařízení, což je pro něj zásadní,  jsme schopni dopravit i jednodušší případy.  Takže i akutní péče nižšího typu lze realizovat, když bude potřeba , ve vzdálenějším zařízení,  ale musí být posíleny převozní služby, rychlá záchranná služba, letecká záchranná služba . Takže nemocnice,  které systém personálně neudrží,  by se měly transformovat na internu a následnou péči, kde není zapotřebí tolik personálu. Rodiny by uvítaly, pokud by mohli dlouhodobě hospitalizovaného rodinného příslušníka navštěvovat v bližším zařízení.

Dále je nutno posílit finanční prostředky do zdravotnictví prostřednictvím platby za státního pojišťěnce , a  vrátit do zdravotnictví tolik peněz měřeno % HDP , o které bylo zdravotnictví připraveno v minulých letech tj.  1% HDP , což činí 50 mld. Kč . Tím by bylo možno zaplatit personál , hlavně v nemocnicích, odkud nám utíkají lékaři, sestry a další zaměstnanci. Dále je nutno kontrolovat, jak s penězi nakládají pojišťovny, odstranit rozdíly ve financování   ZZ  a další a další. V době krize je nutno zapomenout na stranické preference a spolupracovat, vždyť jde o zdraví.

Lidé z Plzeňského kraje se v průzkumu pro Deník vyjádřili, že jedním z největších problémů našeho regionu je přehnaně vysoký příliv zahraničních dělníků a s tím spojená rostoucí kriminalita? Co byste proti tomu navrhla udělat?

  Celý problém se zahraničními dělníky je naprosto nepochopitelný. V době , kdy byla vysoká nezaměstnanost , bylo možná vhodné přivést do české republiky cizí firmy, je otázkou, zdali ve všech případech to bylo pro Českou republiku výhodné a neměly se podpořit české firmy. Určitě ale nebylo vhodné podporovat logistická centra, ničit přírodu, cennou zemědělskou půdu, silnice a životní prostředí. Ale toto vše do doby, kdy byla nezaměstnanost mělo svůj účel ,proč ale v době , kdy nelze sehnat pracovníky, nadále podporujeme cizí firmy , aby pokračovaly v devastaci krajiny, proč nemají firmy podmínku, aby zajistily zázemí pro své pracovníky, aby se podílely na výstavbě silnic , na ochraně bezpečí českých občanů. Jak je zajištěno, až odejdou z republiky ,aby  uvedly půdu do původního stavu a nezbylo na České republice , jako se to stalo v mnoha porevolučních kauzách, že to zaplatí občané. 

Na dohled jsou parlamentní volby, ale už zanedlouho také prezidentské. Souhlasíte s tím, že hlavu státu si volí přímo občané a mělo by to tak zůstat? A koho vy osobně byste na Hrad ráda zvolila a proč?

Já bych zachovala přímou volbu prezidenta, pokud se týče osoby, máme vlastního kandidáta pana Hynka. 

Autor: Aleš Tolar

17.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Medaile kuželkářům uniká

BUŠOVICKÉ SNĚMOVÁNÍ si nenechali ujít ani hasiči ze Všenic. Ti se sejdou na valné hromadě tento pátek.

Bušovičtí hasiči loni zvládli sedm zásahů

Po zesnulém Mykolovi zůstala žena a dva sirotci

Volduchy –Tragická smrt ukrajinského dělníka Mykoly Shuruty nenechala lhostejné představitele Charity a Diakonie ČCE – Západ.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Hurt dominoval v hrádeckém Betonu

Hrádek – Festival O mistra mariáše Rokycanska láká stále více milovníků této karetní hry. K šestému pokračování zimního seriálu jich do hrádeckého Betonu dorazilo třiapadesát.

V Plzeňském kraji je dvakrát více volných míst než lidí bez práce

Plzeňský kraj – Za dva měsíce přibyly tři tisíce pracovních pozic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>