Spotřební daň zdraží od nového roku půllitr čtyřicetiprocentního alkoholu z 57 korun na 64,50 koruny. Cena pro spotřebitele tak stoupne zhruba o 10 korun. Ve středu to definitivně schválila vládní koalice. Na zdražení reagují také likérky v západních Čechách. S koncem roku se musí ohánět, aby uspokojily rostoucí poptávku.

Linky likérky Jenčík a dcery v Prádle u Nepomuka jedou na plné obrátky. „Zaměstnanci pracují přes čas a také o víkendech,“ řekla Deníku jednatelka podniku Hana Jenčíková. „O výrobky je velký zájem, předzásobují se velkoobchody a hospody,“ uzavřela.

PODRAŽÍ O DAŇ

Také v prádelské provozovně likérky L'OR počítají s větší poptávkou. „Očekáváme, že do konce roku prodáme více než v předchozích letech,“ sdělila za L'OR Jana Bártová. Dodala, že firma podraží alkohol v roce 2020 přinejmenším o spotřební daň.

Zvýšený zájem potvrzuje také společnost Jan Becher Karlovarská Becherovka. „Odbyt se určitě zvýšil. Poté, co vláda návrh ve středu definitivně odsouhlasila, předpokládáme, že zájem bude do konce roku ještě vyšší,“ upozornil výrobní ředitel karlovarského závodu Tomáš Bryzgal.

Zvýšenou poptávku pociťuje také likérka Stock Plzeň. „Posílili jsme počty směn a tento čas vyrábíme i o víkendech,“ informoval marketingový ředitel společnosti Tomáš Hejkal.

Restauratéři v západních Čechách se na zdražení zatím nepřipravují. „Zásoby neděláme,“ sdělila Hana Bednářová z Hospůdky ve dvorku v Chotěšově na Plzeňsku.

Předzásobování neplánují ani v karlovarském Ventura Pubu Evropák. „Všechny lihovary zdražují už nyní samy o sobě, takže musíme počítat s tím, že přijde normální zdražení,“ řekl Marián Baláž z Evropáku. Na zvýšené ceny bude ale podnik pochopitelně reagovat a bude muset sám zdražit. „Ceny upravíme, až začnou chodit nápoje po zdražení,“ doplnil.

PŘIPLATÍ I KUŘÁCI

Zdraží i tabákové výrobky. Daň na krabičku cigaret vzroste zhruba o 5,40 Kč. Podle ministerstva financí je cílem balíčku zvýšit ochranu občanů před vznikem závislostí na návykových látkách, a omezit tak jejich škodlivý dopad.