Život si pro mnohé připraví nejednu těžkou zkoušku. Nejinak na tom byl i manželský pár Vackových ze Strašic. K prvorozenému synovi Petrovi jim před dvěma lety přibyla ještě dvojčátka. Anetka a Lukášek. Tomu však byla nedlouho po narození lékaři diagnostikována závažná nemoc cystická fibróza. Dědičné a nevyléčitelné onemocnění se projevuje zejména výraznými dýchacími a trávicími obtížemi, které s sebou nesou celoživotní a každodenní léčbu a omezení.

„Maminka, paní Lucie, je zatím s oběma dětmi doma, nástup do práce ani aktuálně neplánuje. Péče o Lukáška i jeho sourozence je velmi náročná. Chlapeček musí denně rehabilitovat a inhalovat pro lepší průchodnost dýchacích cest (nedochází totiž k samočistícím funkcím jako u zdravého člověka), nutná je také speciální vysokokalorická strava. Pozor si musí dávat rodina zejména na nebezpečné bakterie, které se vyskytují ve stojaté vodě, v hlíně a na dalších místech," prozradila Markéta Křížová z Dobrého anděla. Ten sdružuje dobrovolné dárce a pravidelně pomáhá potřebným lidem, kterým předává vybrané částky bez jakýchkoli srážek. Na konci minulého týdne, konkrétně 21. července, se podařilo jeho ´členům´ překonat sto miliónu vybraných a darovaných korun!

„Rodina Vackových se po diagnostikování takto vážného onemocnění u syna ocitla v těžké situaci. S finanční stránkou jim pomáhají i Dobří andělé, kteří jim pravidelně posílají příspěvky," prozradila Křížová.

S léčbou se totiž pojí i velké peněžní náklady. Kromě nákupu potřebných pomůcek, léků a dalších doplňků, je nutné také zajistit speciální stravu a mnohdy i výživové doplňky, protože pacienti s cys-tickou fibrózou musí mít až o 40 procent vyšší příjem kalorií než zdraví jedinci. „Člověka samotného by nikdy nenapadlo, že bude muset řešit jakékoliv věci, které se budou týkat jeho těžce nemocného děťátka. S chorobou je spojeno mnoho pravidelných nákladů. Finanční pomoc od Dobrých andělů je pro nás obrovská úleva. Můžeme Lukáškovi dát vše, co potřebuje ke svému prospívání a aby jeho zdravotní stav byl co nejdéle takový, jako doposud. Nedá se ani slovy vyjádřit, jak moc si vážíme lidí, kteří pomáhají těm, co to nejvíce potřebují." prozradil tatínek Lukáška.

Rodina Vackových ze Strašic však není jediná, které se dostalo pomoci v obtížné životní situaci. Na Rokycansku je takových rodin hned sedm. „Podle záznamů, které mám k dispozici kdy byla vyplněna adresu, tak registrovaných z vašeho okresu je osmdesát čtyři a věřím v brzké dosažení stovky," dodala Křížová.