Státní maturitní zkouška dnes startuje také v rokycanské Střední škole Jeřabinová ulice. Týká se mimo jiné dvou šikovných žáků, kteří zařízení v bývalých kasárnách proslavili na republikové úrovni.

„Jiří Šůs a Pavel Szep jsou čtvrťáky oboru mechanik seřizovač. Před pár týdny se v domácím prostředí zúčastnili regionální soutěže v CNC programování. A v konkurenci vrstevníků z Plzně i Domažlic si počínali skvěle. Szep vyhrál a Šůs byl druhý," uvedl pedagog Karel Veselý, který má na starost odbornou výchovu.

Triumf v kraji znamenal postup do republikového kola a pořadatelství se ujala strojní průmyslovka na pražském Třebešíně. „V první části jsme podle zadání a výkresové dokumentace zpracovávali programy pro výrobu osmi strojních součástí na CNC soustružnických a frézovacích stanicích. Měli jsme na to tři hodiny," konstatoval Szep a kolega ho doplnil s druhým blokem: „Týkal se výpočtu programovaných drah nástroje, rozboru kódu ISO s určením chybných pohybů a v neposlední řadě všeobecného testu CNC techniky. To vše za dvě a půl hodiny."

Více v dnešním vydání