Městem se šíří zvěst: Budou tu ubytovaní běženci ze Sýrie! Zároveň začalo podepisování petice proti záměru.

„Vím o šíření zprávy, že majitelé v některých objektech hodlají ubytovat uprchlíky z islámských zemí, kde trvají boje. Nejsem si ale vědomý žádných kroků, jež by tvrzení napovídaly. Informovaný jsem i o petiční aktivitě, ale zatím městu nebylo nic předáno," konstatoval starosta Jaroslav Perlík.

Vytipovaná jsou tři místa, která pro údajné ubytování migrantů přicházejí v úvahu. Má jít o objekt bývalé restaurace U Džbánku, potom U Kra-jana a budovu staré školy.

„Lidé mě chytají a ptají se: Oni sem přijdou nějací Arabové, Syřani…? Říkám: Copak by tu asi dělali!?" konstatoval starosta. „I když jde o fámu, nějaký průzkum za město děláme. Byl jsem na živnostenském úřadu, stavebním, psal jsem na hygienu. U všech objektů, o nichž se mluví, by majitelé museli zažádat o změnu užívání, a to se nestalo. Zatím tedy obávanému úmyslu nic nenapovídá. Jestli se činili U džbánku dělníci, mohli jen malovat, měnit elektroinstalaci či podobně. Na objekt U Krajana má zástavní právo Finanční úřad v Plzni a pokud jde o starou školu, je vedená jako rodinný dům. Také pro ni by bylo třeba žádat o úpravy," vypočítával argumenty Perlík.

Zjistili jsme, že řádka lidí už ale petici podpořila podpisy. Zčásti i kvůli tomu, jak snadno našli v hrádecké ubytovně azyl Rumuni a Bulhaři. Pronajímají si i normální byty v domech.

O názor jsme požádali některé místní lidi. Za předpokladu, že nepadne jejich celé jméno, ale jen křestní, svolili s poskytnutím stanoviska. O petici už věděli.

„Chápu, že tihle běženci potřebují pomoc. Kdybych utíkala před válkou, byla bych za ni také ráda. Jsou ale přece jen jiné kultury a hlavně islámského vyznání. Navíc je tu násilí, které šíří islamisté. Zvláštní také je, že hned v první vlně byla spousta mladých mužů, rodiny nechávali tam," poukázala Marie.

„I když všichni Češi nejsou věřící, v téhle zemi je zakořeněné křesťanství. Ovlivnilo principy, podle kterých se řídíme. Pokud by sem přišli lidé, kteří se přizpůsobí, nic bych nenamítala. Ale v případě muslimů mám naopak obavy z jasného vyčleňování a z toho plynoucích potíží i pro nás," konstatovala Miloslava a připomněla, že přinejmenším mají jinou mentalitu. „Víte, kdybych utíkala před válkou, zůstanu v první zemi, kde žijí podobně smýšlející lidé. Oni ne. Myslím, že český národ jako celek není nesnášenlivý, jde o obavy. Nemám nic třeba proti Vietnamcům, kterých je tu hodně. Jsou tišší, pracovití, slušní…," doplnila.

„Pomoc se nemá odpírat nikomu," zastává názor Eva. „Na druhou stranu když ji chci najít, přizpůsobím se, nebudu si klást požadavky," poukázala.

Helena uvedla, že z varianty, o níž se po Hrádku mluví, nemá radost. „Dospívají nám děti a když vidíte to násilí, jímž fanatici šíření islámu provázejí, nikdo se nemůže divit strachu a obavám."

„Problémem je, že objekty ve městě, kde by měli najít uvažovaní cizinci ubytování, odkoupili soukromníci. Teď by to bylo, jako by je ubytovali ve svém. Těžko se proti tomu bude něco dělat," zvažovala Ivana.