V okresním městě by kolona vozidel měla zabrzdit deset minut před 13. hodinou. Miloš Zeman se vzápětí v obřadní síni setká se zastupiteli, čestnými občany, představiteli duchovní správy, policie a organizací zřizovaných městem. Jelikož tam se veřejnost nedostane, zajímalo nás, čím prezidenta na území okresu uctí.

„Bude to české sklo zdobené znakem města. Zvažovali jsme i jiné možnosti, ale v každém případě jsme chtěli, aby šlo o výrobek našich lidí. Pan pre- zident není jen hlavou tohoto státu, ale je opravdu patriot. Proto ani nic jiného nepřichá- zelo v úvahu. Rozjeli jsme se do sklárny v Nižboru a na místě se rozhodli pro karafu a vinné sklínky. S mistrem sklářem jsme se pak domluvili na krásném vzoru i tom, že do nápadité zátky karafy vybrousí znak města, aby dárek na první pohled připomínal Rokycany," uvedl starosta Vladimír Šmolík. Prezent měl do města dorazit včera večer.

Ve 13.30 hodin podle předběžného plánu na Masarykově náměstí odstartuje setkání prezidenta s občany města. Uvítá ho šedesátičlenný sbor složený ze žáků tří rokycanských základních škol. „Protože žijeme v Plzeňském kraji, zazní píseň Ta plzeňská věž, a jelikož se jedná o Rokycany, vybrali jsme Takhle v Rokycanech," informovala sbormistryně Hana Šlégrová, která spolu s kolegyní Helenou Orcígrovou bude tým řídit. Nejprve ale cestou z obřadní síně, kde coby ředitelka školy bude účastnicí setkání s hlavou státu, musí na schodech prezidenta předběhnout a zaujmout místo sbormistryně. Děti prozradily, že se na reprezentaci města a hlavně nevšední událost těší.

V souvislosti s dnešní návštěvou nejvyššího představi- tele země vyšlo také najevo, že jeho cesta na Hrad vlastně začínala ve zbirožském zámku. Nyní tam Miloš Zeman pobyt v Plzeňském kraji zakončí. Dorazit by měl ve 14.20 a na místě se k němu připojí i manželka Ivana, která absolvovala vlastní program. Na hosty čeká také pohoštění. „Menu je krajového rázu a výhradně ze zdejších surovin," sdělil majitel pamětihodnosti Jaroslav Pácha. Bude se podávat polévka s masem z mladého býčka a bramborami, dále křehké jehněčí kolínko s bramborovým pyré a jarní zeleninou. Dezertem budou zámecké povidlové vdolky s tvarohem.

další informace na str. 2 a 3 Rokycanského deníku