„Teorii jsme snad zvládli, ale zdrželi se při odhalení závady pračky," přiznali opraváři z plzeňské školy.

Pondělní úvod byl vyhrazen testu se čtyřiceti otázkami, zaměřenými na diagnostiku přístrojů. „Vesměs šlo o otázky z oblasti elektrospotřebičů a šlo nám o to, abychom si ověřili úroven vzdělání v jednotlivých zařízeních napříč republikou," vyjádřil se šéf Sdružení výrobců elektrospotřebičů APPLia.CZ Radek Hacaperka. Právě tato instituce společně s elektrotechniky zadání připravila a dohlížela na průběh.

Úterní dopoledne pak bylo vyhrazeno dvěma úkolům. Účastníci museli nejprve odhalit, proč je nefunkční pračka, přičemž byla zvolena stejná závada. To samé platilo o porouchaných kávovarech. Jen s tím rozdílem, že pokud kluci identifikovali a odstranili poruchu, mohli si přístroj odvézt domů. „Hodnotíme čas, práci s technickou dokumentací i úspěšné zprovoznění přístroje," dodal Hacaperka.

Jen málo chybělo v sobotu, aby se lidem v novostavbách v Novákově ulici v Dobřanech dostala po vydatných deštích voda, která se valila z polí pod vrchem Hujáb, až do domu.
Podívejte se, ze zahrady u novostaveb v Dobřanech byl po deštích bazén

Bitvu opravářů si nenechal ujít ani náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc. „Máme hodně vědomostních klání, ale tohle je soutěž o zručnosti. Vadných přístrojů jsou pořád plné lesy i skládky a potřebujeme vychovat generaci, která by si uměla se závadami poradit. Což je ostatně trend Evropské unie, reagující na dovoz sice levných, ale nespolehlivých spotřebičů z Asie, kdy je oprava mnohdy dražší než nový přístroj," uvedl.

Vítězný tým ze Střední školy, centra odborné přípravy technickohospodářské z Prahy, si odnesl hlavní cenu, kterou byl tyčový vysavač. Druhé místo obsadil tandem z Ostravy a třetí byli Jihočeši z Hluboké.