U kamarádů viděli Montessori houpačky, které se dají využít na několik způsobů. A jelikož Ondřej pracuje se dřevem, vyrobil je dcerám. „Maria Montessori byla všestranná italská pedagožka, která se řídila heslem: Pomoz mi, abych to dokázal sám. Jí navržené hračky jsou variabilní a víceúčelové. Na houpačce se dítě může houpat vsedě, vestoje, pak ji otočí a má prolézačku. Nebo ji položí na bok, dá se na ni deska, přistrčí se židlička a vznikne stůl,“ vysvětluje Eliška, která má ve firmě na hračky s názvem BaaVi na starosti e-shop, marketing a klientský servis.

close Eliška a Ondřej Salavcovi. info Zdroj: Deník/Jana Hájíčková zoom_in Eliška a Ondřej Salavcovi.

Dalším jejich hitem jsou balanční prkna pro děti i dospělé s nosností na 120 kg nebo 200 kg. V showroomu v Karlštejně, který je nad výrobnou, je mají snad ve všech barvách. „Jedná se o ohnutou desku, na které se nejen houpe, ale i cvičí. Zapojují se tak všechny svaly, zejména ale střed těla. Houpáním se také relaxuje. Při její výrobě jsme spolupracovali s fyzioterapeutkou. Na youtube je mnoho návodů, jak na ní cvičit. Dítě si ji ale může i jen opřít třeba o postel a rázem má skluzavku,“ dodává Eliška, zatímco ji její dcera tahá za rukáv, aby jí otočila jinou skluzavku, opřenou o Piklerovův trojúhelník. Rázem se z ní stal žebřík, podobný těm, po kterých lezou slepice do kurníku. Další variabilní hračka.

Učící věž pro dvojčata? Žádný problém

„Pokračujeme v odkazu paní Montessori a naším heslem je hrát si a přitom se rozvíjet. Děti se zabaví a přitom se rozvíjejí. Proto jsme začali vyrábět učící věž. Jedná se o speciální židli, kterou přisunete například ke stolu nebo kuchyňské lince, dítě vám pomáhá, ale nespadne. Je těžká a robustní, aby se nepřevrátila. Pamatuji si, že než jsem ji měla, tak jsem dceru držela na ruce a vařila s ní v kuchyni. Chtěla všechno vidět. A mě pak bolela záda,“ popisuje maminka. Zespodu věže připevnil Ondřej speciální teflonové kluzáky, které způsobí, že dvouleté dítě si ji může lehce přesouvat, kam potřebuje. „Nedávno mě oslovila paní, že má dvojčata, jestli nemáme učící věž i pro dvě děti. Tak jsem ji vyrobil a zařadil do sortimentu,“ usmívá se Ondřej.

Manželé reagují i na potřeby dětí. Když viděli, že dcery lezou po skluzavce nahoru, otočili ji a připevnili záchytné body, takže vznikl již zmíněný žebřík jako pro slepice. „Také dovážíme z Německa ekologické balanční kameny, které jsou recyklovatelné. Děti se podle nich učí barvy, mohou na nich cvičit, sedět, skládat je. Jsou teplé, takže jakmile se na nich začne cvičit, tělo okamžitě pracuje, protože je nemusí zahřívat. Připravil jsem k nim dřevěné spojováky, čímž se dá vytvořit balanční, respektive opičí dráha. Mají o ně velký zájem zejména školky,“ podotýká Ondřej a ukazuje mapu, na kterou se dají kameny umístit a vznikne tak autodráha.

Eliška Salavcová předvádí oceněný variabilní nábytek:

Rodinná firma Baavi vyrábí v Karlštejně dřevěné Montessori hračky. | Video: Jana Hájíčková

Na stěnách mají věšáky, kde jsou houpačky zavěšené. „Jedná se o velké hračky a v malých bytech na ně nemusí být místo. Takhle se zavěsí, aby nepřekážely,“ vysvětluje Ondřej, který nejenže vyvíjí nové hračky, ale i ty staré neustále zdokonaluje. „Například houpačku máme už třetí verzi. Nejprve měla oka, ale zjistili jsme, že když jsou tam tyčky, tak ji dítě lépe uchopí. První také byla příliš vysoká, teď je nižší, aby ji dítě mohlo celou přelézt. Na všechny ale lze použít stoleček, aby si lidé nemuseli pořizovat pořád nové, ale mohli desku použít i na starou,“ dodává výrobce.

Manželé Salavcovi už mají za své výrobky řadu ocenění z veletrhů. Nejvíce si ale váží diplomu za variabilní nábytek. „Jedná se o křesílko a lavici. Oboje mají dvě polohy sezení, nižší a vyšší. Dají se i použít jako stolička, když někam dítě nedosáhne nebo jako stoleček. Děti jsou šťastné, že mají vlastní nábytek,“ předvádí sestavu Eliška. A jakou novinku letos chystají? Půjde o modulové žebřiny, které se dají skládat na sebe i vedle sebe, takže mohou být libovolně vysoké i široké. „A jelikož se v rodinách postupem času stane ze žebřin odkládací prostor, budeme k nim dodávat kapsáře, kam bude možné si věci odkládat. Budou odnímatelné, takže bude-li si chtít někdo zacvičit, jednoduše je sundá,“ loučí se výhledem do budoucna Ondřej.