S chladným počasím začínají lidé bez domova hledat azyl, kde se dá. Ti, co mají štěstí, přespávají po kamarádech. Další si hledají skrytá zákoutí či pronikají do bytových domů. V poslední době si jeden z nich oblíbil dům na Jižním předměstí. Už několikrát ho odtud vykazovali. I proto, že si nedělal hlavu s řešením tělesných potřeb. Podobně jsou na tom též velké domy v bývalých kasárnách.

„Počet osob bez domova nám klesl. Je to znát i ze stavu nádraží a telefonátů lidí, kteří si na chování nechtěných pasažérů stěžovali. Před čtrnácti dny navíc jeden z veřejnosti dobře známých osob bez přístřeší zemřel a vloni další. Momentálně se nám sem spíše nějací bezdomovci zatoulají odjinud. Měli jsme tu i cizince, kteří přespávali v ubytovně načerno, jen tak v patře," konstatoval velitel Městské policie Rokycany Petr Wohlmuth.

„Místa, kde se tito lidé vyskytovali, naše hlídky monitorují běžně, nyní, co začalo mrznout, máme kvůli bezpečí lidí bez domova v plánu cílenou kontrolu na všech známých stanovištích jejich výskytu," informoval. Partičku, která posedávala na Práchovně či bývá vidět v průchodu u Kauflandu, ale v noci na ulicích městští strážníci neregistrují.

Azylové zařízení charity pro muže noclehárna v Kozlerově ulici, známá jako byt sv. Lukáše, je plně obsazená. „K dispozici je pouze volné lůžko na příležitostné přespání, ale lidé se sem zvenku ještě nestahují. Na jejich příjem jsme však připravení. Pro sociálně slabší máme k dispozici i potravinovou pomoc," uvedla Jana Kovářová, vedoucí celého zařízení, kam patří i krizové zařízení pro ženy.

Od velitele Obecní policie ve Strašicích Luboše Frajta jsme se dozvěděli, že ze dvou známých bezdomovců jim zbyl jeden, který se tu pohybuje nejméně osm let. „V mrazivém období střídá kamarády, nebo se snaží najít útočiště v bývalých kasárnách. Vídáme ho denně, v mrazech jeho pohyb sledujeme víc," uvedl Frajt.

Za Městskou policii v Hrádku Aneta Nosková sdělila, že vědí o jednom člověku bez domova. Momentálně to vypadá, že se vrátil zpět k matce. „Volně se potulující cizince bez přístřeší tu nemáme. Jen ty, kteří jsou přihlášení v ubytovnách," sdělila Nosková.