Vojáci pojedou do Maďarska na mezinárodní cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Na webových stránkách armády o tom informovala Magdalena Dvořáková, podle níž Armáda ČR americkým jednotkám poskytne logistickou podporu.

„Průjezd konvojů bude koordinován ve spolupráci s Policií ČR, Vojenskou policií a Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby konvoje nijak neomezovaly běžný silniční provoz. Přesuny konvojů jsou plánovány v pozdních večerních až brzkých ranních hodinách (od 19. hodiny do 6. hodiny). Vojenská policie v součinnosti s Policií ČR bude doprovázet všechny skupiny konvojů,“ informovala Dvořáková s tím, že preventivně jsou naplánovány objízdné trasy a alternativní místa k odpočinku a na přespání.

Americké jednotky budou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude od 10 do 20 kusů kolové techniky. Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem. Skupiny vozidel budou podle armády mít mezi sebou hodinové rozestupy tak, aby byla zajištěna bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a minimální narušení plynulosti běžného silničního provozu.

Konvoje vjedou do České republiky přes hraniční přechod Rozvadov a po dálnici D5 pojedou na odpočinkové stanoviště Ostrov u Stříbra. Stanoviště je určené k odpočinku jednotek a úpravě rozestupů mezi skupinami. Odtud pojedou skupiny vozidel po D5 na Pražský okruh.

Cvičení Saber Guardian 2021 má prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států. Cvičení se účastní téměř 13,5 tisíce vojáků z 16 různých zemí.