Pýcha Rokycanska, jíž Vojenské muzeum na demarkační linii rozhodně je, své brány dnes ještě neotevře. Ale finišuje se a náplastí pro nedočkavce bude spousta novinek.

„Novinek je opravdu hodně. Abychom vše stihli, museli jsme posunout termín otevření muzea na 29 dubna," uvedl ředitel muzea František Koch a dodal: „Snad nám toto pozdní otevření návštěvníci odpustí. Odměnou jim bude třeba nově vybudovaná a pohodlná přístupová cesta pro pěší. Nově byla vytvořena i stání pro obrněnou techniku. Ve vnitřní expozici zase provádíme kompletní výměnu oken a díky podpoře města Rokycan byla opravena i fasáda na jedné z někdejších garáží." Tam na návštěvníky čeká také největší novinka, a to zcela nová expozice Historie vojenství na Rokycansku. „Vznikla ve spolupráci s organizací Československé obce legionářské a zejména pak díky úsilí Oldřicha Blažka. Její součástí jsou i trojrozměrné exponáty modelů," upozornil Koch.

Vždy k výročí konce druhé světové války připravuje muzeum bohatý celodenní program. A jak tomu bude tentokrát? „Ani letos o něj zájemci nepřijdou. Program je ve spolupráci s městem Rokycany chystaný na 7. května. Také v souvislosti s touto událostí chceme překvapit řadou novinek," slíbil ředitel.

Hlavní oslava se letos neuskuteční na náměstí Rokycan, ale celá je přesunuta do muzea. V sobotu je v plánu od 13 do 22 hodin a na závěr si bude možné i zatancovat. V neděli pak od muzea startuje mezinárodní závod Trofej Rokycan jako Český pohár mužů v silniční cyklistice. Nejprve vyjedou amatéři, v pravé poledne pak profesionálové. Ovšem úplně první pojede voják v dobové uniformě a na historickém kole.

První větší akcí však bude 30. dubna dobrodružná stezka pro dětské návštěvníky muzea. „Běžná prohlídka se pro ně změní v dobrodružnou hru plnou úkolů," slibuje Koch.

K největším událostem, na nichž se muzeum bude podílet, patří i letos Bahna. Uskuteční se 25. června a Rokycanští vedle defilé historické vojenské techniky režírují i tří ukázky dobových událostí.