„Máme okna na jih a ve třídě jsme už před polednem naměřili osmatřicet stupňů. Nedalo se tam vydržet. Proto nám zkrátili vyučování, po obědě jsme se do školy nevraceli," uvedl čtvrťák Honzík Moulis ze ZŠ Jižní předměstí.

„Devítiletka je postavená z panelů a vedro z ní teď sálá od rána. Je strašně vyhřátá a děti to špatně snášejí, mnohým se dělá i špatně. Pořád je třeba nutit je k omývání chladnou vodou a do pití," konstatovala zástupkyně ředitele Ivana Six-tová. „V panujícím horku žáci nedokáží v hodinách ani pořádně pracovat, a tak jsme krátili vyučování, aby mohli jít k vodě či někam do stínu. První stupeň končil v půl dvanáté a druhý v půl jedné. Ve středu se všichni budou učit jen do půl dvanácté. Na čtvrtek už hlásí ochlazení, takže se režim vrátí do normálních kolejí," dodala Sixtová.

Naproti tomu budova ZŠ v ulici Míru má silné zdi, kterými horko tak neprostoupí. „Jak jindy často větráme, tak v těchto dnech máme okna zavřená. Vyvětrá se pořádně ráno, když ještě slunce tak nepraží, a potom učíme při dveřích otevřených na chodby. Uvnitř totiž panuje příjemný chládek," informovala ředitelka Hana Šlégrová. Dodala, že pedagogové nyní také ve zvýšené míře dávají pozor, aby děti pily.

Pokud jde o tělocviky, devítiletka na čas omezila aktivní pohyb dětí venku. „Povolila jsem, aby učitelé raději než na hřiště vzali děti na koupaliště, samozřejmě za přísného dodržení náležitých zabezpečení," dodala ředitelka.

Podobným způsobem se s vlnou veder vypořádávala i další školská zařízení v okrese. Také družiny jim přizpůsobovaly svůj režim. Před pobytem v místnosti většinou upřednostňovaly chládek a vodu. Ve školkách byly v pohotovosti bazénky a děti zkrápěli i vlažnou vodou hadicemi. Někde na polední klid vynesli dokonce lehátka do stinné zahrady.