Dlouhé minuty čekání v koloně před parkovištěm a než najdete volné parkovací místo, tlačenice v obchodech a pasážích nákupních center. V minulých letech obvyklý jev poslední soboty před vánočními svátky. Letošní první volný den posledního adventního víkendu ale byl jiný.

Ačkoliv lidí bylo například v nákupním centru Olympia v Plzni poměrně dost, tlačenice se nekonaly. A najít volné parkovací místo nebyl v sobotu odpoledne takový problém.

Také Adam Polák, který před Olympií prodával české a dánské vánoční stromky, mohl pracovat v celkem poklidném tempu. „Tržby jsou dobré, i když lidí na to, že je poslední adventní víkend, chodí méně než v předchozích letech,“ řekl Deníku s tím, že největší zájem je o jedle. „Starší ročníky preferují borovičky, ale všiml jsem si, že i řada mladých lidí volí borovičky, jako kdyby se znovu vracely do módy. Ale jedle vítězí.“

Ilustrační foto.
V dubnu začnou na Špičáku se stavbou víceúčelové budovy s restaurací

V pasážích se nikde netvořily tlačenice, menší fronty o počtu zhruba tří, čtyř lidí, byly před obchody, v nichž musel být kvůli vládním nařízením limitovaný počet zákazníků. „Zatím to jde v poklidu, bez stresu,“ potvrdili u pokladny jednoho z obchodů.

Velké davy lidí se v sobotu nehrnuly ani na adventní a farmářské trhy na náměstí Republiky v Plzni. Manželé Dvořákovi z Bělé nad Radbuzou už léta prodávají na farmářských trzích uzenářské výrobky. „My jsme spokojeni, lidí chodí dost. Sice méně než v minulých letech, ale pořád dost,“ shodli se. A řezník Arnošt Dvořák dodal: „Pozorujeme i změnu. Lidem více záleží na kvalitě a těší nás, že tu potkáváme zákazníky, kteří se rádi vracejí a nejen, že nakoupí, ale popřejí i hezké svátky. O to víc nás pak práce těší.“