Je to buď, anebo. Možnost na další reparát už nepřijde. Postupem přes kyperskou AEK Larnaku do základní skupiny Evropské ligy (EL) by fotbalisté Viktorie Plzeň splnili cíl této sezony. Konec ve 4. předkole EL a tím pádem neúčast ve skupinové fázi poháru by byl sportovní průšvih.

„Konec v předkole poháru by byl pro nás všechny obrovským zklamáním,“ řekl už před startem sezony trenér Viktorie Pavel Vrba.

Ve hře není jen pohárový podzim, ale i prémie 68 milionů korun za postup do základní skupiny EL.

Vstříc těmto výzvám vyrazí plzeňská Viktoria už ve čtvrtek ve 20.15 hodin v Doosan Areně, kde v rámci úvodního duelu dvojzápasu 4. předkola EL hostí AEK Larnaku.

Kypřané vloni v předkole EL podlehli doma Liberci 0:1 a na severu Čech 0:3. Plzeňský středopolař Diego Živulič ale brzdí optimismus. „Pokud se Larnaka dostala v Evropské lize až do této fáze, tak kvalitu určitě má,“ varoval Živulič.
Trenér Imanol Idiakez má v kádru deset Španělů, stejný počet Kypřanů, dva Makedonce a po jednom hráči z Černé Hory, Chorvatska a Francie.

„Zápas bude o nás, jak se k němu postavíme. Doufám, že to všichni zvládneme. Proti Steaue jsme měli trochu smůlu a fanouškům to chceme vynahradit a postoupit do další fáze Evropské ligy,“ slíbil chorvatský fotbalista v dresu Viktorie.

Co bude potřeba udělat, aby Viktoria postoupila? „Musíme hrát svoji hru, tedy kombinační fotbal. Myslím si, že určitě máme kvalitu na to, abychom se přes Larnaku prosadili,“ řekl Živulič.

Kyperská nejvyšší soutěž na rozdíl od té české ještě neodstartovala, ale Larnaka má už za sebou šest ostrých zápasů z předkol EL. Postupně vyřadila gibraltarský Lincoln, irský Cork City a běloruské Dinamo Minsk.

Odveta 4. předkola se hraje 24. srpna na Kypru na zbrusu novém stadionu AEK Arena – Georgios Karapatakis. „Nikdy jsem na Kypru nebyl. Myslel bych si, že poprvé tam pojedu na dovolenou než hrát fotbal,“ vtipkoval Diego Živulič.

Na jihu Evropy bude velké horko. „Nebudeme se vymlouvat na počasí. Pojedeme tam bojovat a musíme to zvládnout,“ dodal.