Vždy o jednom z podzimních víkendů sem míří desítky lidí z celého okresu, aby si zde prohlédli nejrůznější druhy hub, které lze najít v lesích Tachovska. Ani letošní již třináctý ročník nebyl výjimkou a přestože se po suchém a neobvykle teplém létu zdálo, že letos houbaře nabídka v lesích nepotěší, opak je pravdou a lidé z lesů nosí bohatou nabídku.

„Mykologická výstava letos ohrožená nebyla, přestože bylo teplé a suché léto, jakmile zapršelo, houby začaly růst. K vidění zde máme přibližně sto osmdesát druhů hub, pro návštěvníky byl také připravený stolek s houbami bez popisek, kde si mohli zatipovat o jaké druhy se jedná,“ řekl Deníku dlouholetý organizátor výstavy a učitel tachovského gymnázia Petr Křížek a doplnil, že na sbírání hub se podíleli také studenti tachovského gymnázia, s určením druhů hub opět pomáhal mykolog Luboš Zelený. Pro houbaře je prý pak dobrou zprávou, že letošní sezóna nabízí hodně jedlých hub oproti těm nejedlým.

Jednou ze vzácností letošní výstavy byla houba s názvem korálovec. Během soboty ji do auly tachovského gymnázia přivezl Petr Potocký z výkupny hub v Halži. „Jedná se o poměrně vzácný druh houby, která je velmi citlivá na životní prostředí. Roste pouze v místech, kde k tomu má opravdu dobré podmínky, tuhle našli v oblasti kolem Žďáru,“ ukázal na houbu podobající se mořským korálům Petr Potocký a ze zkušenosti své i dalších houbařů potvrdil, že letos houby nerostou v lesích plošně. „Hodně záleží zda a jak moc v oblasti pršelo. Větší šanci najít houby je tam, kde spadlo srážek více nebo se tam déle udrží vlhkost,“ vysvětlil.