„Kolegium předsedů krajských soudů upozornilo ministerstvo na zásadní chyby ve způsobu výpočtu potřeby soudců a předložilo vlastní návrh systemizace. Na něj nebylo ze strany ministerstva spravedlnosti nijak reagováno. Pokud v nejbližší době nedojde ke jmenování nových soudců, dojde k postupnému prodlužování soudních řízení ve všech soudních agendách,“ upozornila mluvčí Krajského soudu Plzeň Jana Durná.Rozhodnutí ministryně spravedlnosti působí značné problémy například v Klatovech, kde rezignoval jeden ze tří trestních soudců. Vzhledem k situaci není vůbec jasné, kdy bude jmenován jeho nástupce. Na všechny kauzy včetně nedokončených tak zbydou jen dva soudci.

U Okresního soudu v Klatovech po 38 letech ve funkci končí ze zdravotních důvodů Jaromír Veselý. „Nebylo to lehké rozhodování. Ale je mi 68 let, na podzim jsem prodělal vážný úraz, s nímž jsem stále v pracovní neschopnosti. Navíc nejsem očkován proti covid-19 a s ohledem na svůj zdravotní stav nechci riskovat nákazu v soudní síni,“ vysvětlil Jaromír Veselý.

„Je to pro nás poměrně zásadní komplikace. Některé z nových věcí doktora Veselého jsem si po jeho zranění již převzal, nicméně stále zůstává čtyřicítka trestních věcí, které nejsou pravomocně ukončeny,“ uvedl předseda klatovského soudu a zároveň trestní soudce Jan Kasal. Dodal, že ve všech případech je nutné se účastníků zeptat, zda budou souhlasit s tím, aby se po změně soudce či senátu jen přečetly protokoly o provedených hlavních líčeních a pokračovalo se dále v jednání. Pokud obžalovaný či státní zástupce nebudou souhlasit, musí se vše začít projednávat od začátku včetně všech výpovědí a důkazů. „Týká se to bohužel i některých poměrně starých případů. Například jedna komplikovaná hospodářská trestná činnost se soudí již od roku 2016. Bohužel vše ještě zkomplikoval covid-19, takže některá líčení budeme moci nařídit např. až na srpen,“ vysvětlil Kasal. Případ Václava Chaloupka ml. a jeho party, obžalovaných z výroby pervitinu v domě ve Vřeskovicích, který se řeší již téměř dva roky, bude muset dokonce převzít jiný soud. „Já jsem povoloval domovní prohlídky a kolegyně Šimánková rozhodovala o vazbě, takže jsme oba ze zákona vyloučeni,“ vysvětlil Kasal.

Kdy přijde náhrada za soudce Veselého, není jasné, i vzhledem ke stanovisku Benešové ke jmenování nových soudců. „Na základě požadavku o přidělení nového soudce jsme obdrželi informaci, že je vybrána kandidátka, která čeká na jmenování. Jde o asistentku soudce Krajského soudu v Brně. My jsme s jejím přidělením souhlasili a teď čekáme, zda bude navrhnuta ke jmenování a zda bude jmenována. To může být během jara, ale také v létě a také až na podzim po volbách,“ uzavřel Kasal.