Krok za krokem se severoplzeňská Nevřeň blíží k dlouho vyhlíženému zpřístupnění velkého turistického lákadla.

Labyrint chodeb tamního bývalého kaolinového dolu láká nejrůznější nadšence navzdory zákazům už řadu let, nicméně dnes je veřejnosti oficiálně uzavřen, protože v něm může být nebezpečno. Obec by podle starostky Štěpánky Bejčkové ráda, aby se to letos změnilo. Ovšem jestli se důl zpřístupní v roce 2018, říkat nechce. „Hlavní slovo bude mít Báňský úřad, který rozhodne i o tom, jak velkou část dolu bude možné otevřít. My nějakou představu máme, ale vše musíme konzultovat s nimi,“ vysvětlila starostka.

Nevřeňský důl vloni posoudil statik, poté začaly hlavní přípravné práce. Na vybudování vstupního portálu se podíleli filmaři, kteří štoly pod vedením režiséra Marka Najbrta proměnili ve filmové peklo – pohádka Čertí brko, již v Nevřeni natáčeli, má přijít do kin letos na podzim. Na portál a další práce vloni obci přispěl také Krajský úřad, který letos Nevřeni posílá stotisícovou dotaci na „vybudování elektrického napojení pro důlní dílo“. V podstatě jde o to, důl zasíťovat. „Pro zpřístupnění to není nutné, ale kdybychom už teď u dolu elektřinu měli, bylo by vše jednodušší a rychlejší,“ míní starostka.

Důl u Nevřeně ukrývá rozlehlou síť chodeb, některé dosahují i osmnáctimetrové výšky a připomínají spíše sluje. Kaolin se tam těžil až do roku 1897, kdy se těžba přesunula k sousední obci Ledce.