„Těžili jsme víc – tedy rychleji – kvůli zaplacení investic. Teď už budeme plán jen dolaďovat," vysvětloval ředitel Stanislav Suda. Značná část zisku padla na dodělání odkorňovací a štěpkovací linky na pile pod Kotlem. Její realizace byla kvůli finanční náročnosti rozdělená do dvou let, ve finále si vyžádala přes osm milionů korun.

„Pustili jsme se do výstavby, protože o štěpku je značný zájem. Lepší než o prodej palivového odpadu v podobě krajinek a odřezků," vysvětloval Suda.
Linka už běží naplno a štěpka je k dispozici dokonce ve dvou variantách. Buď barevná, tedy s příměsí kůry, nebo bílá, kdy je drcené pouze odkorněné dřevo. Druhou alternativu umožňuje fakt, že letos se podařilo dokončit i zmíněnou odkorňovací linku. Vedle štěpky, které měsíčně produkují tak 350 až 400 tun, je pro pěstitele už v dostatečné míře k dispozici také kůra na mulčování do zahrad.

Podle lesáků teď linky napomohou lepším finančnímu zhodnocení dřevěného odpadu a kromě toho – podařilo se vytvořit další pracovní místa.
Nápor zákazníků si pochvaloval i vedoucí pily Martin Šanda. Zajímalo nás rovněž, jak je zařízení zásobené na zimu. „Poptávka po palivu je delší dobu mimořádná. 
S blížící se zimou se opravdu rapidně zvýšila. Počítali jsme s tím a nachystali pořádné zásoby. Snad největší za dobu existence pily," podotkl. K má- ní je tak několik set prostorových metrů paliva, loňskou cenu nezvyšovali.

„Aby nevznikl dojem, že hlavně kácíme, splnili jsme i úkoly pěstební činnosti. Plán jsme dokonce překročili o osm- náct procent, celkem máme nově zalesněných pětadvacet hektarů," pochlubil se výsledkem společnosti Suda.