S největší pravděpodobností v pondělí se na šest let otevřený obchvat Třemošné opět vrátí stavbaři. Mají v plánu desetidenní opravu celé 3,8 kilometru dlouhé přeložky od křižovatku u Orlíku po křižovatku u Diany. Silnice totiž nemělo dobré protismykové vlastnosti.

Podle šéfa plzeňského Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Zdeňka Kuťáka se na vše přišlo už vloni, ještě když byl obchvat v záruce.

Ovšem prý to v žádném případě neznamená, že silnice byla až doteď nebezpečná. „Protismykové vlastnosti byly na hraně a pokud řidiči jeli tak, jak mají, nic jim nehrozilo,“ upozornil ředitel. Zkoušky protismykových vlastností jsou běžná věc. „Letos jsme je nechali udělat u všech silnic I. třídy v celém kraji a 95 procent z nich vyhovuje. Ty, které ne, nevyhovují jen minimálně. Je to velmi dobrý výsledek,“ tvrdí.

ŘSD spolu se zhotovitelem stavby položí na obchvat mikrokoberec – tenkou vrstvu s lepšími vlastnostmi. „Zároveň se prodlouží jeho životnost,“ pokračuje ředitel s tím, že dobrou zprávu má také pro obyvatele nedaleké části Orlík, kteří se po otevření obchvatu snažili o výstavbu protihlukové stěny, jež by je od silnice oddělila. Opakovaná měření hluku ale prokázala, že stěna není třeba. „V tomto asi 500 metrů dlouhém úseku položíme takzvaný nízkohlukový asfalt,“ konstatoval Kuťák.

Oslovení obyvatelé Třemošné na tuto zprávu reagovali tak, že jsou hlavně zvědavi na výsledek.

ŘSD teď vše připravuje, obrušuje vodorovné značení, na které by mikrokoberec nepřilnul. Řidiči se mají připravit na omezení. „Pracovat se bude vždy na 300 až 500 metrů dlouhém úseku, kde bude doprava svedena do jednoho pruhu,“ doplnil náměstek ředitele ŘSD Michal Syřínek.