Rozkopaná Dlážděná ulice svedla veškerou dopravu do obytné zóny a místní trpí. Silnice podle nich není na takový provoz stavěná, práší se a navíc řidiči ani nedodržují povolenou rychlost. Obyvatelé Vilové, Slunné a Sportovní ulice už dokonce sepsali petici a žádají zavření trasy.

„Dopoledne tu během pěti minut projede klidně i 65 aut. Nejhorší je to ale ráno a pak odpoledne a v podvečer. To jsou nekonečné proudy aut,“ upozorňuje Drahomíra Hebrová, která zde bydlí a která pomáhá s organizování protestů proti současné objízdné trase. Zástupci místních už petici, kterou podepsaly desítky lidí, poslali na úřad třetího městského obvodu i na velkou radnici. „Odpověď pořád čekáme, nikdo nám zatím nic konkrétního neřekl,“ doplňuje Plzeňanka.

Starosta trojky Jiří Strobach (ODS) připustil, že stížností už přišlo několik. „Na jejich základě jsme vyjednali zvýšený dohled policie na dodržování rychlosti,“ tvrdí Strobach. Dodává, že změna objízdné trasy je složitá, ta současná byla prý magistrátem a policií vybraná jako jediná možná. „Přesto chceme jednat o jiné variantě,“ dodává starosta.

Podle místních je možnost průjezd touto částí Radobyčic úplně zakázat pro ty, kteří tu nebydlí. Podobně to prý fungovalo, když byla před lety rozkopaná spodní část Dlážděné ulice. „Lidé jsou už zoufalí a jsou ochotni zablokovat silnici vlastními těly,“ varuje Drahomíra Hebrová.

Objížďka v Radobyčicích ale není jediná komplikace, která čeká na řidiče v Plzni. Stále je třeba počítat se zdržením na křižovatce U Soušků pod Bílou Horou, kde začaly práce na kruhovém objezdu. Zatímco v pondělí tu autobusy nabíraly i hodinové zpoždění, v úterý se už situace zklidnila. „V ranní špičce bylo zdržení autobusů do deseti minut,“ potvrdil Jiří Ptáček z plzeňských dopravních podniků.

Řidiči se totiž začali vytíženému místu vyhýbat. „Po pondělních zkušenostech teď budu do Plzně jezdit jenom přes Chrást. Je to sice dál, ale aspoň nikde moc nečekám,“ potvrdil v úterý Josef Liška ze severního Plzeňska.

„V úterý ráno měl autobus zpoždění už jen pár minut, ale od středy už budu stejně raději jezdit z Lochotína tramvají přes město,“ říká Plzeňanka Marcela, která pracuje na Slovanech. A to i přes to, že to pro ni znamená vyrazit z domova ještě dříve než dosud a přesedat. „Za ty nervy, jestli mi ujede navazující autobus, mi to ale nestojí,“ dodává žena.

Ještě před zavedením kyvadlové dopravy, kdy se auta ze tří směrů musí vyhnout v jediném jízdním pruhu, vedení města varovalo, že by se mohla křižovatka U Soušků pro auta zcela uzavřít. To kdyby zpoždění autobusů veřejné dopravy bylo příliš velké. Šéf dopravního odboru plzeňského magistrátu Vlastimil Kroupa ale v úterý ujistil, že takové radikální řešení zatím nehrozí. „Desetiminutová ztráta je pro nás přijatelná. Čekám, že v příštích dnech bude zdržení ještě nižší,“ uvedl Kroupa.

Kruhový objezd u Velkého boleveckého rybníka má být hotový nejpozději do konce června a stát bude dvanáct milionů korun. O náklady se dělí kraj a lochotínská radnice.

Se zdržením by nyní řidiči měli počítat i na Vejprnické ulici, kde se kvůli pracím na chebské trati svedla doprava jen na tramvajový pás, nákladní auta musí úsek objíždět Domažlickou ulicí a kolem Makra. Ze stejného důvodu, tedy kvůli modernizaci železničního koridoru, se už příští týden zavře podjezd v Prokopově ulici v centru města. Pro auta zůstane uzavřen až do konce června, pro trolejbusy městské dopravy tu od poloviny dubna vznikne jeden průjezdný pruh.