Sdružení, která jsou proti spalovně, totiž napadla územní rozhodnutí, které v červnu vydal stavební úřad města Nýřany.

Předseda Dětí Země Miroslav Patrik tvrdí, že úřad rozhodnutí vydal bez nutných podkladů. „Stavební úřad v Nýřanech vydal územní rozhodnutí stejně nezákonně jako loni v říjnu stavební úřad Města Touškova, jehož zaměstnance pak Krajský úřad uznal jako podjaté. Takže nemáme pochybnosti, že i nýřanský stavební úřad je podjatý, pokud nebyl schopen se našimi námitkami pečlivě zabývat," tvrdí Patrik.

Děti Země například požadovaly zahrnout všechny důležité podmínky stanoviska o hodnocení vlivů na životní prostředí do územního rozhodnutí, což podle Patrika stavební úřad udělal jen částečně. „Úřad navíc neuvedl důvody, proč zbývající podmínky stanoviska EIA nezahrnul, což je nezákonné. Děti Země také předložily vlastní požadavky na ochranu životního prostředí, ale o nich stavební úřad opět řádně nerozhodl," pokračoval předseda.

Jak řekl Zdeněk Mráček, vedoucí nýřanského odboru výstavby, kromě Dětí Země se proti územnímu rozhodnutí odvolala ještě dvě další sdružení. Zatím poslední odvolání přišlo včera. „Můžu jen říct, že jsme se věcí ještě podrobně nezabývali, ale budeme postupovat v souladu se zákonem a až splníme naše povinnosti, celou věc postoupíme Krajskému úřadu," uvedl Mráček.

Helena Štvánová, vedoucí oddělení stavebního řádu Krajského úřadu, Deníku řekla, že kraj bude mít na rozhodnutí o podjatosti nýřanských úředníků lhůtu 30 až 60 dní.

Stavba spalovny za 2,5 miliardy korun má začít příští rok a skončit v roce 2015.

Odpůrci varují, že provoz zařízení může vážně zhoršit životní prostředí a zdraví lidí v okolí, včetně Plzně.