V 11:00 opět zasedne na krajském úřadu krizový štáb Plzeňského kraje.

09:30 Byla zřízena bezplatná povodňová informační linka Plzeňského kraje, kde občané získají veškeré potřebné informace týkající se povodňové situace v kraji.

Tel. číslo povodňové informační linky PK: 800 900 799

21:50 Hladiny řek v Plzeňském kraji pomalu klesají. Výjimkou zůstává Radbuza v Domažlicích. Také nádrž Hracholusky začala vypouštet více vody, jak bylo již dříve předpovězeno, další navýšení průtoku se očekává v úterý večer.

19:05 Uzavřen most na Jateční v Plzni

17:14 V souvislosti s povodní je v Diecézní charitě Plzeň v plné pohotovosti středisko Terénní krizové služby. Její tým je ve spojení s povodňovým štábem plzeňského magistrátu i s krizovým štábem kraje. Je v kontaktu také se starosty obcí, kde hrozí zátopy. Prvoinstančně poskytne rovněž psychosociální pomoc. DCHP je připravena nabídnout i náhradní ubytování či šatstvo. Kontaktní telefon: 731 433 013.

15:34 Podle statistiky zasahovali hasiči u cca 500 událostí v kraji od vypuknutí povodní

Povodeň v Plzni v Doudlevcích

15:27 I když se hladina nádrže Hracholusky drží v zásobním prostoru, bude navýšen odtok na 55 metrů krychlových. "V noci z úterý na středu dojde zřejmě k neregulovatelnému odtoku, který se může zvýšit až na 80 – 100 kubíků. V Plzni se projeví změna ve vypouštění se zpožděním přibližně deseti hodin," uvedla Helena Prokopová z magistrátu města Plzně. Správa města Plzně nedoporučuje vzhledem k bezpečnosti lidem vstup do parků a sadů.

15:02 (Tachovsko) I když se velká voda tachovskému okresu prozatím vyhnula, nějaké starosti přece jen způsobila. Hasiči se nejčastěji potýkali z popadanými stromy, které se kácely k zemi většinou v důsledku podmáčené půdy. Zatímco v Tachově Mže v pondělí protékala korytem zhruba v polovičním stavu ve srovnání s nedělí, v dalších částech toku už byla situace dramatičtější. Ve Svojšíně dosahovala téměř k okraji silnice. Nad stavem vody bděli i správci letního dětského tábora na okraji Svojšína. „Strach z velké vody zatím nemáme. Myslím, že ho ani mít nemusíme, už jsme tady zažili horší stavy," řekl Deníku jeden ze správců s tím, že například táborový bazén, který se nachází pár metrů od břehu, je technicky zabezpečen tak, aby se do něj voda z řeky nedostala. Ve Stříbře, dalších několik kilometrů po proudu, dosahovala řeka okrajů břehu. Voda se u jednoho zahradnictví dotýkala už stěn kůlny. „Průtok je velký, ale nemáme strach z vody, která sem teče v důsledku počasí a naplněných přítoků. Větší obavy máme z toho, že se upouštěla přehrada Lučina nad Tachovem a to jsou další kvanta vody. Nejhorší ovšem je, že jsme se nikde na internetu nemohli dopídit informací, kolik vody se upouští, abychom se na to mohli připravit. To podle nás není v pořádku," postěžovali si v zahradnictví

14:50 Vodárna Plzeň přizpůsobila proces přírpavy pitné vody stávající situaci. Lidé se nemusí obávat pití vody z kohoutku. "Dodávaná voda splňuje veškeré limity stanovené vyláškou. V rámci preventivních opatření je upraven proces úpravy vody, který počítá s výrazně zhoršenou kvalitou surové vody. Rovněž byla zvýšena kontrola kvality upravené vody," uvedla mluvčí vodárny Kateřina Chmelíčková.

14:15 Očekává se, že řeky by měly na některých místech v Plzeňském kraji dosahovat k úrovni 20leté vody, ale řpekročit by ji neměly. Povodí Vltavy zatím nedokáže odhadnout, kdy by měla kulminovat Berounka, nejhorší situaci však očekává v Liblíně na Rokycansku

Vodní nádrž Hracholusky udržuje odtok vody na úrovni 43 metrů krychlových a to i přesto, že přítok se zvýšil ze 70 na 110 kubíků. Takto regulovaný odtok pravděpodobně udrží až do úterního večera, kdy bude muset dojít k navýšení na 60 - 80 metrů krychlových za sekundu. Odtok do řeky Střely z vodní nádrže Žlutice bude během dneška navýšen o 20 - 30 kubíků.

Původní předpověď množství srážek na dnešek byla navýšena na 8 - 15 milimetrů, na řekách se srážky projevují s půldenním až denním zpožděním.Povodeň v plzeňském centrálním městském obvodu

13:15 Zastavení běžného provozu na pontonovém mostu v pondělí od 19 hodin potvrdil Petr Liška z krizového štábu města. Přes most bude v době uzavírky projíždět pouze MHD.

13:00 V současné době je v kraji uzavřeno několik silnic. Na Klatovsku se jedná o silnici mezi Červeným Poříčím a Třebýcinkou, odbočka ze silnice I/27 na obec Jíno a odbočka ze stejné silnice na obec Nezdice. Neprůjezdná je i spojnice II/182 mezi obcemi Borovy a Jíno. Ve Švihově se uzavírka týká Nádražní ulice.

Na Plzeňsku je neprůjezdná hlavní silnice ve Snopoušovech a spojnice obcí Dolní Lukavice a Lišice a Dolní Lukavice a Krasavce.

V Plzni se uzavírka týká ulic Pod Chalupami v Koterově, Doubravecké na Doubravce a Fügnerovy v centru města.

12:50 (Plzeň) "Pontonový most by měl být uzavřen v pondělí od 19 hodin," uvedla mluvčí policie Hana Štefflová, která zároveň uvedla i případné objízdné trasy. Ve směru do centra města by řidiči měli jezdit přes Roudnou, cesta ven z města by byla odkloněna zJateční přes Chrásteckou ulici.

12:45 Povodně mají další oběť. Devětašedesátiletý muž z Plzeňska, jehož tělo nalezli policisté v Měčíně na Klatovsku, uklouzl a utonul v odtokové rouře kanálu. Událost se stala už v pátek, souvislost s povodněmi byla potvrzena až v pondělí.

12:20 (Plzeň) Kvůli velké vodě na Berounce měl být od 13 hodin uzavřen most na Jateční ulici, což by značně zkomplikovalo dopravní situaci v Plzni, a to zejména řidičům směřujícím na sídliště Lochotín a dále na sever. Důvodem jsou obavy kvůli stabilitě ukotvení mostu. Není vyloučeno, že most bude uzavřen v pozdějších hodinách.Povodeň v Plzni u Malostranského mostu v Doudlevcích

12:17 (Klatovy) "Momentálně jsme 11 cm nad hranicí třetího povodňového stupně. Zasedá povodňová komise. Zdá se, že čísla jsou nyní relativně stabilní, takže doufáme, že už to bude dobré. Hodně šel nahoru také Drnový a Mochtínský potok. Hodně lidí se snaží pomoci, vydali jsme dva tisíce pytlů a pokusili jsme se použít nornou stěnu," uvedl okolo jedenácté hodiny místostarosta Klatov Václav Chroust.
Okolo dvanácté hodiny byly spuštěny v Klatovech sirény, které svolávaly jednotky dobrovolných hasičů do Vícenic, kde je potřeba postavit hráz z pytlů.

12:12 (Plzeň) Plzeňský klub FC Vitkoria Plzeň začíná řešit problémy s hřištěm v Luční ulici. Voda na soutoku Mže a Radbuzy vnikla do tréninkového centra v tamním areálu. "Na tréninkových hřištích i v kabinách je kolem čtyřiceti centimetrů vody," řekl mluvčí Viktorie Pavel Pillár. Nedávno rekonstruovaný hlavní stadion, výrazně zasažený záplavami v roce 2002, je podle něj v bezpečí.

11:22 - Dny Meliny Mercouri plánované na sobotu 8. června, chtěly oživit náplavku řeky Radbuzy, na níž měly vést schody z Anglického nábřeží. Večer na náplavce pak měl být ve znamení multižánrové show, v níž by nechyběly akrobatická ani hudební vystoupení. Současné povodně, kdy se hladina řeky Radbuzy o několik metrů zvedla, však plány pořádající společnosti Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury značně narušily. Společnost 2015 hledá náhradní řešení, štáb organizátorů bude zasedat dnes ve 13 hodin.

11:15 - Plynárenská společnost RWE podle regionálního mluvčího Pavla Zajíce neřeší zatím v souvislosti s velkou vodou v Plzeňském kraji žádné větší poškození plynovodu. Dodávka plynu pro zákazníky probíhá bez omezení. „Prosíme občany, kteří budou evakuováni, aby před svým odchodem z domu z preventivních důvodů uzavřeli hlavní uzávěr plynu. V případě problémů nechť se obrátí na pohotovostní linku 1239," řekla Zajíc.

10:59 (Plzeň) V Plzni jsou podle Dagmar Svobodové z povodňové komise nejvíce postižené části Koterova, Doudlevec kolem Radbuzy, Doubravecká ulice pod Jateční, kde jsou zaplavené autobazary, a Luční ulice na Roudné, která byla v srpnu 2002 nejvíce postižena povodněmi. Třetí stupně povodňové aktivity se budou držet dlouho. "Řeky ještě nedosáhly svého maxima," uvedla Svobodová. Všechny postižené městské části fungují. Krizovými místy dopravy jsou ulice Chrástecká a Pod Chalupami.

V Dolní Lukavici kromě řeky napáchal velkou škodu i vylitý rybník.10:48 (Plzeň) Roudná je v současné době opět nejvíce postiženou lokalitou v Plzni. Jsou zaplavené pivovarské studně, všechna tréninková hřiště fotbalistů FC Viktoria Plzeň a domy před silnicí podél Mže. Všechna voda se tam vylévá od Berounky, Mže je zatím v korytě. Městský obvod uzavřel Luční ulici, která ale funguje "jen" pro obsluhu místních.

10:46 - Domažlicko se s velkou vodou po vydatných a vytrvalých deštích potýkalo od páteční noci. V sobotu si klidu rozhodně neužili lidé v obcích podél Zubřiny, která na mnohých místech opustila koryto.
Dnes už je situace mnohem klidnější, 3. stupeň povodňové aktivity sice stále platí na Radbuze v Tasnovicích a ve Staňkově, ale v Tasnovicích hladina klesá už od čtvrté hodiny ranní, kdy zde naměřili maximum 231 cm. Ve Staňkově byla situace zatím nejhorší v neděli v jedenáct hodin večer, kdy zde výška hladiny dosáhla 283 cm. Od jedné hodiny však klesá.

10:30 (Klatovsko) Hladina Úhlavy od noci opět mírně stoupá, ohroženy jsou obce kolem jejího toku. Naopak Otava v Sušici či Ostružná v Kolinci již klesají.

Nejhorší situace z celého kraje je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce. Uvedl to dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha. Podle předpovědí bude dnes v regionu dále pršet a má napadnout pět až 15 milimetrů.n„Hasiči zasahovali v kraji od pátku do neděle u bezmála pěti set událostí spojených s povodněmi," řekla Deníku krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Nejvíce u čerpání vody, stavění hrází a popadaných stromů. Během běžného víkendu mají hasiči průměrně 20 zásahů. „Ve Švihově v zemědělském družstvu natekla do starých nádrží na naftu voda, která rozpustila kaly a různé usazeniny a vše se to vyplavuje ven, takže tam musíme zasahovat. V Kalu u Klatov se staví velká hráz," uvedla v 9.15 aktuální informace Jakoubková.

V Lubech se obávají vody ze Sobětic, kde se přelévají rybníky. Hasiči tam stejně jako na některých jiných místech regionu zasahují už od noci.

Hladiny řek se výrazně zvedly i v NP Šumava, ale nepáchaly výraznější škody.

Povodeň v Plzni, pohled z Wilsonova mostu09:40 Ještě celý dnešní den by nás měly trápit srážky. "Celé území je pod souvislou frontou, která přechází ze severu na jih. Dopoledne proto očekáváme trvalé srážky, odpoledne již jen občasné, ale stále musíme počítat s tím, že místy budou vydatné," uvedl Ivo Bohmann z Hydrometeorologického ústavu v Plzni.

08:30 (Plzeň) Dramatické chvíle museli zažít chovatelé v plzeňské zoo, dva mladí tygři se totiž dostali z výběhu a chvíli se nestřeženě pohybovali po prostoru. „Na výběh vlivem podmáčené půdy spadl na ohradník a tygři se dostali ven . Nyní jsou již na zabezpečeném místě a uspaní," potvrdil mluvčí zoo Martin Vobruba.