Obec se totiž připravuje na velké oslavy 900. výročí svého trvání. Přesněji tolik let uplynulo od první písemné zmínky o Ostrovci. Zítra vše vyvrcholí setkáním místních, rodáků i přátel obce.

„Stojí tu devět velkých stanů, abychom účastníky chránili před slunečními paprsky. Vzhledem k tomu, že program je opravdu bohatý, museli jsme začátek dění posunout na 13. hodinu. Ale pamatovali jsme i na dostatek občerstvení, takže žízní, a samozřejmě ani hladem, nikdo trpět nebude," konstatoval starosta Václav Vozák. Hlavní organizační duší kulturního dění se stala Ivana Vozková. „Hned po zahájení bych chtěla pozvat na vysvěcení opravené kapličky a při této příležitosti zároveň chystáme i požehnání pamětní lípy, kterou jsme vysadili. Kromě přehršle vystoupení různých skupin, na níž zveme na kulturním servisu, se zvláštní pozornosti bude těšit také křest pamětní brožury a nové pohlednice obce. „Brožuru jsme nazvali Ostrovec ve staletích a provede roky 115 až 2015," informovala Vozková. „Zájemci v ní najdou sepsanou i fotografiemi podchycenou historii obce, vypovídá ale i o kulturních a sportovních aktivitách a podrobněji mapuje dění za poslední desetiletí." Pozornosti se bude určitě těšit i ražba pamětní mince. Návrh obec zadala výtvarníkovi Pokornému, který ho dotvořil pro potřeby zpracování matrice, jíž vytvořil. Hlavním motivem lícové strany je kaplička, rubové symbol ostrovecké lípy. Zájemci si v místě oslav budou moci minci nechat vyrazit.

K uskupením, jako jsou folklorní soubory z Rokycan, Pohodovka ze Strašic, Dixieland Band, loutkoherci či Josef Chlup Band (i worksho-pová dílna), která přijdou účastníky jubilea pobavit, se připojili i místní. Vlastně připojily! „Všechny ženské zájemkyně z Ostrovce a Lhotky jsme se spojily a vytvořily pro tuto příležitost pěvecký sbor. Repertoár neprozradím, jedná se o překvapení. Ostatně ani se to dost dobře říci nedá, protože je speciálně komponovaný," naznačila Vozková.