„Bude zřejmě málo vody. Není sníh a i když včera drobně pršelo, dohromady je srážek málo," zvažuje třeba Miroslav Hofman ze strašické organizace zahrádkářů. „Nebezpečné je momentálně rovněž to, že se začaly nalévat stromy. I na jabloních už je to vidět. Potřebovalo by rychle přituhnout," míní. Holomrazy by ale neviděl rád.

To, že má příroda v ročních dobách zmatek, je poznat i z trávníků plných kvetoucích sedmikrásek. Problém je také s česneky. „Některé druhy už prorůstají i přes zakrytí chvojím," poukázal Hofman. Podotkl, že kromě toho i další rašící stroužky za ještě růžové výhonky vytahují kosové.

„Nevíme, co počasí udělá . Prognózy mluví o tom, že tuhá zima ještě přijde," konstatovala někdejší rostlinolékařka Jaroslava Budínová z Volduch. Ujistila, že současný stav každopádně nahrává vývoji slimáků a veškerých škůdců. „Bylo by třeba, aby už napadl sníh. Škůdci opravdu ve velké míře přezimují," přidal se i představitel rokycanských zahrádkářů František Sovadina. Kromě toho je sníh důležitý též z hlediska vodních zásob. Zima má prostě svůj účel, v našem podnebném pásu ji nelze vynechat," říká.

Dokončení ve středečním vydání Rokycanského deníku.