Plzeňané musí počítat se zavedením parkovného, s omezeními v zoologické zahradě, ale mohou se také těšit na bohatší kulturní život – nový program připravuje Techmanie, otevřou se pivní lázně.

Znatelně zasáhne občany Plzně zavedení parkovného na parkovišti před obchodním centrem Plaza, které někteří šoféři používali na dlouhodobější parkování. Teď se utáhne smyčka a parkování zdarma bude možné po dobu jedné hodiny, každá následující započatá vyjde na třicet korun. Plaza tak následuje obchodní centrum Tesco na Americké třídě a nedaleký Kaufland. „Parkoviště je určené pro naše zákazníky, a již od ranních hodin bylo obsazeno auty lidí, co pracují nedaleko, nebo zde zaparkují a jdou do města. Zákazníci pak logicky neměli kde zaparkovat, a proto jsme se rozhodli ke kroku, který omezí dlouhodobé parkování před obchodním centrem," shrnul zářijové změny ředitel OC Plaza Patrik Packun.

Zatímco parkovné před Plazou zasáhne jen určitou skupinu lidí, další plzeňská novinka bude provázet občany na každém kroku. Řeč je o novém logu, které Plzeň přijala. Oficiálně tak začíná platit symbol z pěti teček.

Plzeň bude od začátku září používat stejné logo jako projekt Evropského hlavního města kultury, kterým se město stane v roce 2015. Společnost zastřešující program Plzeň 2015 a radnice jednotnou identifikací ušetří na propagaci miliony korun.

Dosavadní květinový motiv nahradila číselná symbolika v zelenorůžové barvě s výrazným jménem města. Stejnou značku používá už skoro rok projekt Plzeň 2015 a podle radnice je to nejlepší způsob, jak propagovat titul Evropské hlavní město kultury.

Dalším spojovacím bodem v Plzni bude nově otevřená lávka přes Radbuzu, která spojí zrekonstruované Štruncovy sady a pivovar. Provoz lávky bude omezen od půlnoci do páté hodiny ranní, kdy bude uzavřena. Během září začne fungovat relaxační centrum ve Štruncových sadech a k aktuálnímu dětskému hřišti nabídne návštevníkům horolezeckou stěnu či skate park.

Porci zábavy v Plzni slibuje také Techmania. Ta zavádí nové programy pro žáky základních a středních škol. Jsou zaměřené zejména na vysvětlení základních jevů z oblasti optiky a elektřiny, nezapomínají ale ani na zábavně podanou mechaniku. Všechny programy staví na využívání interaktivních exponátů science centra. Právě k nim se vztahují jednotlivé úkoly a otázky, které musí žáci vyřešit.

Změna se chystá také ve veřejné dopravě, většině linek končí prázdninový provoz a obnovuje se tak jejich plný jízdní řád, což bude především u autobusů znát. Od začátku září tak dojde ke zmenšení intervalu mezi odjezdy.

Naopak s omezením se setká zoologická zahrada v Plzni. Oblíbený vláček a komentované prohlídky končí s prázdninovým provozem a kromě krmení dravců, které probíhá, kromě pondělí celý týden, přesouvá zméněné aktivity na víkendy.

Plzeň si navíc během září připíše jedno prvenství. Otevřou se zde první pivní lázně. Minipivovar Purkmistr je vybudoval za deset milionů korun ve sklepích hotelu vzniklého z bývalého selského stavení. Původně je chtěl mít v podkroví, ale nezískal souhlas od městských památkářů a soudí se s nimi. Po Chodové Plané půjde o druhé pivní lázně v Západních Čechách.

Novinky v Plzni

Otevře se lávka ze Štruncových sadů do pivovaru
Plzeň bude mít první pivní lázně
Nové logo začne používat i město, minimálně do roku 2015
Zoologická zahrada končí s letním provozem
Techmánie připravuje nové programy pro školy
Parkoviště před obchodním centrem Plaza bude zpoplatněno