Jenže zázrak se nestal. Škodovka v sobotním večeru tvrdě narazila, z duelu si odnesla porážku 2:6 a je z play-off vyřazena. Vítězové základní části i tak ve vrcholící sezoně urvali bronz, zatímco Kometa se může začít chystat na finále, v němž bude obhajovat loňský titul.

Už vstup do sobotního zápasu Indiánům nevyšel. Domácí sice ubránili brzké oslabení ale se skončením trestu inkasovali. Plzeňským kotlem urážený Erat se zjevil na mezikruží a zamířil přesně k tyči. Škodovka se sice tlačila za vyrovnáním, ale znovu ztroskotávala na obraně hostů a brankáři Čiliakovi.

V závěru třetiny se už střetnutí lámalo. Plzeňský lídr Gulaš sice střelou po ledě srovnal skóre, ale domácí radost byla krátká. Jen po 16 sekundách vrátil Kometě vedení nekrytý Nečas a vzápětí přidal třetí gól znovu Erat.

Z rychlého direktu se už Indiáni nevzpamatovali. Pootevřené finálové brány rozrazila Kometa ještě do poloviny střetnutí dalšími dvěma zásahy. Svobodu v plzeňské brance vystřídal Hylák, který se hned vytáhl. Lapačkou zlikvidoval Vondráčkův pokus po přečíslení.

V čase 54:22 ještě Gulaš k radosti domácího publika podruhé překonal Čiliaka. Nejlepší plzeňský hráč také hned vrhl pohled na kostku, ale pět a půl minuty už šanci na zvrat nedávalo. Přesto Škodovka odvolala brankáře a zkoušela to v šesti. Závěr zápasu ještě zjistřila bitka plzeňského Hollwega s Malcem. Hosté ale následně do opuštěné branky zpečetili výhru 6:2. Plzeňští fanoušci přesto bouřlivým aplausem ve stoje odměnili indiánské bojovníky za výkony, které týmu Martina Straky vynesly Prezidentský pohár pro vítěze základní části, účast v příštím ročníku Ligy mistrů na nakonec také bronzové medaile. Hráčům Škodovky je po utkání předal někdejší plzeňský kapitán a nyní šéf extraligy Josef Řezníček.

Hlasy trenérů

Ladislav Čihák (Plzeň): V první řadě gratuluji Kometě, zasloužila si to více a přeju jí, aby došla až za titulem. Přestože jsme se na páté utkání dobře připravovali, nevstoupili jsme do něj dobře. Nešly nám nohy a možná i hlava, Brno toho využilo. Poslední minuta první třetiny se nepovedla, udělali jsme několik chyb a bylo to 1:3. Před polovinou zápasu už Kometa vedla 5:1 a bylo po zápase. Chtěli jsme se s tím porvat a vrátit sérii ještě do Brna, ale nepovedlo se to. Co se týče celé sezony, na kluky jsem hrdý. Vyhráli jsme základní část, silní jsme byli zejména doma. Chci poděkovat všem, co se na tom podíleli. Pokud tak budeme dále pokračovat, i další sezony budou kvalitní. Upřímně si myslím, že i když jsme nyní zklamaní, bronzová medaile je úspěch a jsme za ni rádi.

Kamil Pokorný (Brno): Dnes jsme změnili způsob hry, chtěli jsme hrát trochu jinak a byli jsme sami překvapeni, jak se to vyplatilo. Přineslo to ovoce v podobě vítězství a postupu do finále. Plzeň si ale zaslouží veliký respekt. Odehrála skvělou sezonu, zvedla prezidentský pohár a získala bronzové medaile. Série nebyla vůbec jednoduchá, ačkoliv výsledek vypadá jednoznačně. Jsme hrdí na náš tým, jak se popasoval s dnešním utkáním i celou sérii a postoupil do finále. Chtěl bych pogratulovat i naší juniorce za vítězství ve finále. Je vidět, že hokejová sobota patřila Kometě.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC KOMETA BRNO 2:6 (1:3, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Gulaš (Mertl, Stach), 55. Gulaš (Čerešňák, Vráblík) – 3. M. Erat (Nečas, Zaťovič), 20. Nečas (H. Zohorna), 20. M. Erat (Hruška, R. Zohorna), 23. L. Čermák (Štencel, O. Němec), 29. P. Holík (Zaťovič, Haščák), 57. Mallet (Vondráček). Rozhodčí: Pražák, Pešina – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Střely na branku: 32:20. Nejlepší hráči: Milan Gulaš – Martin Nečas. Diváci: 7 337. Stav série: 1:4, postupuje Kometa.

HC Škoda Plzeň:  M. Svoboda (29. Hylák) – Moravčík, Jones, Vráblík, Čerešňák, D. Sklenička, P. Kadlec, Pulpán – Stach, Mertl, Gulaš – Kantner, Kratěna, Indrák – D. Kindl, Kracík, Schleiss – Hollweg, Preisinger, Pour. Trenéři: Straka, Čihák, Vlasák a Hanzlík.

HC Kometa Brno:  Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs, Štencel – R. Zohorna, Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Vincour, L. Čermák, Vondráček. Trenéři: Zábranský, Pokorný a Horáček.