Oslavy 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou se o víkendu odehrá-valy kvůli koronavirové pan-demii jinak, než si organizátoři i Plzeňáci představovali. S ohledem na nynější omezení se přesunuly na internet a více než šestihodinový program se vysílal včera on-line z haly v areálu DEPO2015.

„Začátek byl stanoven symbolicky na 11. hodinu. Tedy čas, kdy měl vyjet Convoy of Liberty. Diváky jsme pozvali na web slavnostisvobody.cz, facebook a youtube,“ připomněl primátor Martin Baxa v průběhu sobotní generálky. Vznikla tu dvě pódia, přičemž jedno patřilo kapele Pilsner Jazz Band a druhé zajímavým hostům. „Jsem ráda, že moje kniha Eugenie zaujala tolik čtenářů. Šedesát procent obsahu odpovídá skutečnosti o životě plzeňské hoteliérky. Musela se vypořádat s okupací, bombardováním města a byla u příchodu americké armády,“ sdělovala spisovatelka Jana Poncarová.   

Vystřídal ji Petr Tolar z klubu vojenské historie Tommy a Yankee, aby hovořil na téma dubnových náletů v roce 1945: „Škodovka byla jako významná zbrojovka legitimní cíl a největší bombardování se odehrávalo ze 16. na 17. dubna a pak také 18. a 25. 4. Zemřelo na 850 lidí. Byli mezi nimi i Němci prchající před Američany.“

Podoba pamětní bankovky, která připomíná osvobození Plzně.
Osvobození Plzně připomenou bankovky s tankem Sherman

Nedělní scénář obsahoval v šedesátiminutových blocích množství podnětů. Pavel Rogl hovořil o legendárním tanku Sherman, který se měl prezentovat za normální situace. Publikaci Svoboda není zadarmo představili Ivan Rollinger s Karlem Foudem a Štěpánka Skálová připomněla život v protektorátu. Po 15. hodině došlo třeba na oslavy po roce 1989 a ve finále pozdravili posluchače velvyslanci USA, Belgie i veteráni ze zámoří. Nechyběly ani záběry z pietních aktů u památníků v Husově ulici a na Chodském náměstí.

V závěru byli diváci pozváni na přenos u pomníku Díky, Ameriko, který se usku-teční pozítří. „V pátek mám namířeno do Kyšic a věřím, že další setkání se uskuteční už za přítomnosti veřejnosti. Třeba připomenutí radisty skupiny Silver A Jiřího Potůčka Tolara v Břasích,“ dodal Baxa.

Velké oslavy jsou přesunuty na rok 2021, kdy si město 6. až 9. května mimořádným programem připomene osvobození v duchu 75+1.