V Plzeňském kraji se dnes začala otevírat školská zařízení zejména pro děti zdravotníků nebo složek integrovaného záchranného sboru (IZS). Školy a školky mohou navštěvovat děti od 3 do 10 let. Otevřené budou ve všední dny od 6 do 16 hodin.

„Je to primárně pro složky IZS, pro městské a státní policisty, pro zdravotníky z nemocnic, praktické lékaře a vybrané podniky, které budou zajišťovat výrobu ochranných pomůcek v kraji,“ informoval hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

V Plzni se dnes ráno otevírají hned dvě mateřské školy. „Pro zaměstnance Mulačovy nemocnice a Fakultní nemocnice (FN) na Borech otevřeme 55. mateřskou školu v Mandlově ulici na Borech a pro personál FN na Lochotíně, lékáren a další lékaře je od zítřka k dispozici rovněž 78. mateřská škola v Sokolovské ulici,“ řekla ve středu Deníku náměstkyně hejtmana pro školství Ivana Bartošová s tím, že do škol jsou přihlášeny dvě desítky dětí.

OTEVŘOU DŮM MLÁDEŽE

Vedení kraje zároveň rozhodlo o otevření mateřské školy v Domažlicích v Zahradní ulici, kterou bude navštěvovat deset dětí, a Domu dětí a mládeže v Blovicích, kam své děti umístí záchranáři.

Další zařízení se otevřou také v příštím týdnu. „V pondělí přibude Základní a Mateřská škola při FN v Janově u Mirošova. Sem bude docházet deset dětí lékařů z plicní léčebny,“ sdělila náměstkyně. Doplnila, že kraj má v pohotovosti celkem patnáct škol a školek, které může neprodleně v případě potřeby zprovoznit.

Město Sušice nabídlo možnost hlídání dětí ve věku 3 až 10 let v Mateřské škole Smetanova, kam by mohli vodit své děti příslušníci IZS, městské policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníků ozbrojených sil. Dle pracovnice úřadu Daniely Šedinové nebyl o službu zájem. „Zatím se nám nepřihlásil ani jeden zájemce, takže třídu zřejmě otevírat nebudeme. Uvidíme, co bude dál,“ řekla Šedinová.

RODIČE MAJÍ OBAVY

Někteří rodiče přiznávají, že se nyní o děti raději starají sami. „Bohužel je teď tak hrozná doba, nikdo neví, kdo může mít nemoc v sobě. Omezili jsme návštěvy i se známými, takže chápu, že rodiče mají strach dávat hlídat děti někomu jinému, i když je to milé gesto, že lidé chtějí pomáhat. V jiné situaci bychom to asi využili, ale ne při této nemoci,“ řekla Klatovanka Martina Babková, která má dvě děti a je s nimi doma na střídačku s manželem.