VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňský spisovatel má čas na prózu jen o prázdninách

Plzeň – V rámci druhého ročníku slavností umění s názvem Letnice umělců vystoupil v pátek 25. května v katedrále sv. Bartoloměje také plzeňský prozaik a básník Jan Sojka.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Jan Sojka (vlevo) při přebírání ceny Bohumila Polana v obřadní síni plzeňské radniceFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Spoluzakladatel plzeňské nonkonformní literárně dramatické scény s názvem Antidivadlo se rovněž podílí na literárním životě v Plzni jako člen redakční rady měsíčníku Plž. V roce 2006 získal za sbírku Směr spánku prestižní západočeskou Cenu Bohumila Polana. Na střední průmyslové škole strojní vyučuje český jazyk a dějepis.

Slavnosti umění byly dobrou příležitostí, jak Janu Sojkovi, muži mnoha profesí, položit pár dotazů.

Jak se vám líbily Letnice umělců v Plzni?
Číst v takovém prostředí, jako je katedrála sv. Bartoloměje, je velkým zážitkem. Bral jsem to jako poctu a výzvu zároveň. Všichni milovníci poezie, kteří nepřišli, se ochudili o hodně. Určitě by si mezi účastníky toho svého básníka našli. Škoda jen, že se osobně nemohl zúčastnit Josef Hrubý. Ovšem jeho verše zazněly i tak.

Jak vypadá v současné době všední život spisovatele, kterému vyšlo již několik knih?
Sedí u maturit a chvílemi žasne obdivem, jindy zas trne hrůzou. Těší se na prázdniny, což je takový každoroční učitelský Mount Everest. Antidivadlo stále funguje, což nám všem po těch osmnácti letech přijde nepochopitelné. V sobotu 9. června se představíme na festivalu v Nepomuku a na podzim opět v mateřském divadle Dialog.

Máte čas se věnovat i své literární kariéře? Na co se můžeme těšit?
Na psaní mám čas jen v létě. Poezii se ale věnuji neustále, ta si přichází, jak se jí zlíbí, bez ohledu na den, čas či roční období. K próze je však třeba nejen nápad, ale i určitý pracovní režim a hlavně klid. Takže o prázdninách. Rád bych dokončil knihu povídek a zvolna dotahuji i básnickou sbírku. Spěch je ale největší nepřítel poezie.

V těchto dnech se hodně mluví o plzeňské kultuře. Jak se díváte na to, kam se naše město v téhle oblasti ubírá?
Řekl bych, že kulturně Plzeň rozhodně nestrádá. Otázkou je, co určití lidé za kulturu považují a jaký typ kulturního vyžití vyhledávají. V některých případech bych to opravdu ne vždy hodnotil pozitivně.

Autor: Lucie Sichingerová

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bývalý policista Karel Suchý je nevinný

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení