„Studentka antropologie Andrea Luková natáčela dokument věnující se LGBT komunitě v Plzni. Mapovala situaci na západě Čech a mimo jiné začala společně s dalšími uvažovat o projektu Pilsen Pride,“ řekl jeden z organizátorů Jakub Řeboun. Z dotazů vyšlo najevo, že o pochod hrdosti je mezi obyvateli zájem. „Plzeň je konzervativní. Chceme ukázat, že ve společnosti existují skupiny, o kterých se příliš nemluví, ale jsou její nedílnou součástí. Zároveň chceme rozšířit své řady,“ doplnil.

Programu předchází ekumenická bohoslužba, kterou pořádá organizace Logos (což je ekumenické společenství věřících nebo víru hledajících gayů a leseb, jejich příbuzných a přátel). Koná se od 12 hodin v prostorách Církve československé husitské na Mikulášském náměstí, kázání se ujme jáhen Martin Gruber. Právě bohoslužba je podle Řebouna důležitou součástí akce, protože v LGBT mají věřící početné zastoupení.

Ze Slovan se účastníci přesunou ke Mlýnské strouze, Pilsen Pride odstartuje ve 14 hodin. Duhový průvod začne o hodinu později a vydá se Dřevěnou ulicí přes náměstí, Kopeckého sady až do Papírny, kde se bude prezentovat třeba poradna S barvou ven. Organizátoři počítají, že dorazí více než tisícovka lidí. Na pochod se chystá například Jan Chabr. „Myslím, že je důležité, aby se aktivity decentralizovaly z Prahy a konaly se v dalších městech. V Česku je sice vysoká míra tolerance, ale panují tady nesrovnalosti, například v legislativě,“ zdůraznil vysokoškolák.

Pochod ukončí afterparty od 19 hodin v G+L Clubu Míša.