Nepromyšlenost vazeb v síti českého zdravotnictví se projevuje dírami, které se už ani nedaří zalátat a dochází k řetězové reakci. Problémy začaly naléhavě dopadat i na náš region. Důkazem je nemocnice v Rokycanech. Protože chybí lékaři, konkrétně internisté, postihly nesnáze oddělení interny a v akutním ohrožení je nyní i fungování pohotovosti!

Ode dneška je interna Rokycanské nemocnice, a. s., chudší o 20 takzvaně akutních lůžek. Přesně stejný počet jich ze současné padesátky zůstává. Z ostatních jsou ošetřovatelská. Situaci si vynutila skutečnost, že jeden lékař přešel do Plzně a dvě jeho kolegyně čekají radostnější mateřské povinnosti. Náhradu se najít nepodařilo. Interna nakonec nemocnici zůstává zachovaná, ale za cenu už zmíněné změny. „Všechno je dohodnuté s krajem, který je naším zřizovatelem, museli jsme ale čekat na potvrzení ošetřovatelských lůžek komisí ministerstva zdravotnictví. Jen tak je obsadit ale také nelze, ze zákona musí pacient nejdřív projít akutním lůžkem, pak se teprve může přesunout na ošetřovatelské," vysvětlovala ředitelka nemocnice Hana Perková. „S pacienty bude vypomáhat Mulačova nemocnice, fakultní a Primaved. Praktičtí lékaři i záchranka o situaci vědí, nemocné tam budou směrovat," objasnila ředitelka.

Dominový efekt se ale šíří dál. Teď je v sázce pohotovost. Momentálně je její fungování rozepsané jen do 14. března. „Dvojitě služby za nových podmínek nepostavíme a jeden lékař k povinnostem v nemocnici pohotovost navíc nezvládá. Má na starosti akutní lůžka, jednotku intenzivní péče, sociální lůžka, příjmy a konzilia po nemocnici. Víc už se prostě zvládnout nedá," vypočítávala Perková. „Současný stav samozřejmě řešíme s krajem a radní pro zdravotnictví i sama ve věci vede jednání. Pro rychlé a efektivní řešení problému jí však chybí ze zákona účinné páky," posteskla si ředitelka. „Oslovili jsme také všechny praktické lékaře, zda by sloužili," dodala, „ale ozvali se jen dva. Dokud jsme mohli, pohotovost jsme obsazovali, teď nevím, jak to dopadne," povzdechla si.

„Na jednu stranu je povinností krajských úřadů postarat se aspoň o jedno místo s lékařskou pohotovostní službou v okrese. V úhradové vyhlášce je letos poprvé zakotvená i pobídka pro praktické lékaře v podobě 35 tisíc za deset odsloužených služeb. Ale znevýhodnění pro ty, kteří sloužit nebudou, chybí," uvedla radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková.

„Odeslala jsem dvaceti praktickým lékařům v oblasti dopis, objasnila stav a prosila, aby svůj postoj sdělili ředitelce Perkové. Zhruba do týdne bude tedy zcela jasno. O problému jsem informovala také na sněmu České lékařské komory v Plzni. Do Rokycan je to patnáct minut, nebyl by problém, aby se někdo přihlásil," dodala Stárková.