Policejní uniformu oblékne dnes naposledy Josef Svoboda. Okresní policejní ředitel (oficiální ovšem ve funkci vedoucího územního odboru) to během téměř čtyřicetileté služby dotáhl na hodnost plukovníka.

„Začínal jsem roku 1977 jako řadový příslušník a prošel obvodními odděleními v plzeňských částech Doubravka, Vinice nebo Lochotín," vrátil se Svoboda k začátkům působení v ozbrojené složce. Posléze se z krajského ředitelství přemístil roku 1999 do Rokycan. Nejprve v roli zástupce a od roku 2008 velel policistům na území okresu. Na uvítanou v nové funkci se musel vypořádat se sociálními nepokoji, které eskalovaly pochodem Romů po kruhovém objezdu a účinkováním anarchistů v Rokycanech. Pokud jde o interní záležitosti, musel ředitel reagovat na reformy, spojené se zákazem přijímání nových policistů nebo redukcí platů.

Dnes už je naštěstí situace jiná a plukovníkovi utkvěly v paměti spíše ty pozitivní dojmy: "Rokycansko se řadí k nejklidnějším oblastem v republikovém teritoriu. Platí to především o Zbirožsku, zatímco bývala nová kasárna na okraji Rokycan jsou častým dějištěm konfliktů. Celkově mohu říci, že převažují majetkové trestné činy," zaznělo při setkání představitele Policie ČR u starosty okresního města Václava Kočího. „Nesmírně si tohoto pozvání vážím," zdůraznil muž, který byl mimo jiné členem bezpečnostní rady.