Po tři dny zdobily sál rokycanské sokolovny přímo pohádkově vypadající hodovní tabule, kde nechyběly ani kytice. Jejich autory byly absolventi oboru kuchař číšník ze Střední školy Jeřabinová ulice v Rokycanech a vytvářeli je v rámci závěrečných zkoušek.

Na pro ně horkém placu se jich postupně činila třicítka. Kromě toho po čtyři dny absolvovali také vaření ve cvičné kuchyni.

„V obou případech tedy přípravě tabule i vaření si losovali téma. V kuchyni se činili ve dvou směnách. Jednak od šesté ranní, kdy byla na pořadu příprava hotových jídel určených jim losem. Další se pak od jedenácti pustili do tvor- by minutek," vysvětlovala uči-telka odborného výcviku Lenka Michalíková. V případě slavnostních tabulí si téma vylosovali už v březnu a museli přípravu zpracovat písemně. Zabývali se v ní volbou inventáře, který si pak museli obstarat, jeho umístěním, odpovídající výzdobou tabule i přidruženého dekoračního stolku, sestavením menu a podobně," přiblížila úkol další ze zkušebního týmu Dagmar Kfelířová.

„Nejtěžší je mít všechno přesně umístěné," shodla se děvčata s kluky. „Teorii znají, ale v praxi je všechno jiné. Na proměřování při sestavování tabule nejsou tak zvyklí," vysvětlovaly s úsměvem učitelky. Opodál se zatím Martina Kraftová činila s přípravou tabule ke zlaté svatbě. Vše ladila do bílé, žluté a zlatavé barvy. Dominovaly i v kytici. „Budu podávat šunkovou rolku s křenem, pak hovězí vývar s játrovými knedlíčky. Nabídnu i rybí mezichod v podobě filátka z pstruha pečeného na tymiánu a gratinovanou zeleninu. Hlavním chodem bude andulské kuře na tymiánu se žlutou rýží a špenátový salát. Za dezert jsem zvolila jablka v županu se zmrzlinou. Ke každému jídlu se zvlášť bude podávat i speciální druh pití," vypočítávala. Dodala, že kvůli nezakalení a správné silné chuti se jí zdá nejtěžší ze všeho příprava vývaru.

Daniel Matouš byl se s lo-sem křtiny spokojený. „Na- padla mě řada možností, jak se úkolu zhostit," uvedl. Přitom vprostřed stolu dokončoval aranžování nadýchané organzy. Růžový odstín napovídal, že oslavencem je holčička. Dokládala to ostatně i fotografie na dekoračním stolku, vedle chrastítek a dalších přízdob.

Červenobílé talíře, ve stejném tónu laděnou kytici a organzu zkrášlenou korálky volila Eliška Rytířová pro tabuli s valentýnskou tematikou. Na porcelánu se rozhodla servírovat například vepřové medailonky obalované v pepři a bylinkách, jako dezert podávala tiramisu s jahodami.

Naproti tomu červeno-modro-bílá kombinace vytvářená Janou Popelkovou napovídala, že by mohlo jít o státnickou záležitost. Los jí přiřkl návštěvu prezidenta. „Nedívala jsem se na to, co rád jí. Pokud jde o hlavní jídlo, u mě se musí spokojit s kuřetem po provensálsku," upozornila. Tabule ale byla nazdobením opravdu hodná hlavy státu.